możliwość zakwalifikowania wydatków związanych z budową domu jednorodzinnego na rzecz żony do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskoda... - Interpretacja - IBPBI/1/415-394/12/AB

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 29.06.2012, sygn. IBPBI/1/415-394/12/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

możliwość zakwalifikowania wydatków związanych z budową domu jednorodzinnego na rzecz żony do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 30 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości uznania wydatków związanych z budową domu jednorodzinnego dla żony Wnioskodawcy za koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2012 r. do wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie możliwości uznania wydatków związanych z budową domu jednorodzinnego dla żony Wnioskodawcy za koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy są usługi budowlane oraz doradztwo techniczne w zakresie realizacji projektów budowlanych. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca realizuje projekt polegający na budowie osiedla dziewiętnastu domów jednorodzinnych. Wyżej wymienione osiedle budowane jest na gruncie, który został zakupiony przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, a który został wniesiony do przedsiębiorstwa w momencie rozpoczęcia projektu. W związku z przystosowaniem terenu pod budowę osiedla przedsiębiorąca ponosi koszty, które finansowane są z kredytu zaciągniętego na ten cel wspólnie z małżonką oraz ze środków własnych. Rozpoczęcie budowy poszczególnych domów jednorodzinnych zaczyna się dopiero po podpisaniu umowy na dany obiekt. Realizacja projektu składa się z dwóch etapów:

  1. prace przygotowawcze prowadzone na całym przeznaczonym pod zabudowę gruncie,
  2. prace związane z budową poszczególnych domów zgodnie z podpisanymi umowami.

Drugi etap projektu rozpoczyna się w momencie podpisania wstępnej umowy z klientem, tj. zleceniodawcą. Od tej chwili Wnioskodawca wyodrębnia wszystkie poniesione koszty bezpośrednie związane z budową konkretnego domu. Natomiast poniesione koszty związane z przystosowaniem całego terenu pod budowę są przyporządkowane do każdej działki w proporcji 1/19 i w tej części w momencie sprzedaży poszczególnego domu, będą zaliczane w koszty stanowiące koszty uzyskania przychodów. Realizowany przez Wnioskodawcę projekt nie spełnia wymogów definicji środka trwałego i w związku z tym nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Przedsiębiorca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, prowadzi ewidencje księgową tzw. metodą memoriałową. Budowane przez Wnioskodawcę obiekty traktowane są jako produkcja w toku, która po zakończeniu i sprzedaży generuje dla niego dochód podlegający opodatkowaniu. W ramach realizowanego projektu Wnioskodawca zamierza wybudować dom jednorodzinny na rzecz swojej żony. Między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa. Dom zostanie wybudowany na gruncie uprzednio przekazanym w formie darowizny przez Wnioskodawcę na rzecz żony. Za zakupiony dom małżonka zapłaci z własnych środków.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy koszty związane z budową domu jednorodzinnego na rzecz swojej żony (koszty zakupu materiałów, usługi podwykonawców) przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów...

(pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby dany wydatek został zaliczony w koszty uzyskania przychodów muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • wydatek został poniesiony przez podatnika,
  • poniesiony wydatek pozostaje w związku z prowadzona przez podatnika działalnością,
  • wydatek poniesiony jest w celu uzyskania przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów.

Przepis art. 23 ust. 1 pkt 10 cytowanej ustawy stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej, także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

W świetle powyższego przepisu, niezależnie od tego w jakiej formie świadczona jest praca małżonka podatnika (czy to bezumownie, czy na podstawie umowy o prace, umowy o dzieło lub umowy zlecenia) jej wartość nie stanowi kosztu uzyskania przychodu.

W przedstawionej sytuacji nie ma zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z treści powyższego artykułu wynika, że nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwot wynagrodzenia wypłacanego przez jednego małżonka na rzecz drugiego, co nie znajduje odzwierciedlenia w przypadku świadczenia usług, przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność na własny rachunek i we własnym imieniu na rzecz żony. W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów dotyczących wybudowania domu jednorodzinnego na rzecz żony przedsiębiorcy, uzależnione jest od wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a uzyskanym przychodem oraz właściwego udokumentowania tego wydatku fakturami VAT.

Określony w art. 23 ww. ustawy, katalog kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodu nie zawiera przepisu, który wyłączałby możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na realizację odpłatnej usługi, której zleceniodawcą byłaby małżonka przedsiębiorcy. Z powyższego wynika, iż koszty związane z wykonanie usługi budowy domu jednorodzinnego na rzecz żony, przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, a uzyskany w ten sposób przychód będzie stanowił przychód objęty opodatkowaniem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe z zastrzeżeniem, że faktycznie, jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, za zakupiony dom małżonka zapłaci ze środków własnych, a uzyskany z tego tytułu przychód Wnioskodawca wykaże, jako przychód z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, że w zakresie dotyczącym pytań oznaczonych we wniosku Nr 1 i 3 wydane zostaną odrębne interpretacje indywidualne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach