Jaki podatek dochodowy będzie musiała Wnioskodawczyni odprowadzić do urzędu skarbowego? - Interpretacja - IPTPB2/415-94/12-2/AK

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2012, sygn. IPTPB2/415-94/12-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

Jaki podatek dochodowy będzie musiała Wnioskodawczyni odprowadzić do urzędu skarbowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2012 r. (data wpływu 10 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży mieszkania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 21 listopada 1996 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem (współwłasność ustawowa) nabyła na wolnym rynku spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (w załączeniu akt notarialny) płacąc gotówką pełną wartość mieszkania. W lokalu tym Wnioskodawczyni była zameldowana do końca 2011 r. począwszy od momentu zakupu, wraz z dwojgiem dzieci. Mąż nigdy nie był zameldowany w tym mieszkaniu. W styczniu 2008 r. (po uregulowaniu przez SM sytuacji prawnej gruntów) ustanowiona została odrębna własność lokalu mieszkalnego i umowa przeniesienia własności lokalu (w załączeniu akt notarialny). Przekształcenia tego nie można było dokonać wcześniej, gdyż Spółdzielnia Mieszkaniowa została właścicielem gruntów na których stoi blok dopiero w grudniu 2007 r.

Obecnie Wnioskodawczyni wraz z mężem chce sprzedać przedmiotowe mieszkanie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Jaki podatek dochodowy będzie musiała Wnioskodawczyni odprowadzić do urzędu skarbowego...

  • Czy taki podatek jest dla Wnioskodawczyni i Jej męża obowiązujący jeżeli nabyli mieszkanie 15 lat temu (akt notarialny)...
  • Jeżeli jednak obowiązywałby Wnioskodawczynię i Jej męża podatek od czynności cywilnoprawnych, to czy byliby z niego zwolnieni jeżeli środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania przeznaczą na budowę domu.
  • Czy obowiązują Wnioskodawczynię i Jej męża przepisy obowiązujące do końca grudnia 2006 r., czy późniejsze...
  • Jeżeli obowiązują Ich przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2007 r., czy mogą skorzystać z ulgi meldunkowej, jeżeli tylko Wnioskodawczyni z dziećmi była zameldowana a mąż nie...

  • Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 1.

    Zdaniem Wnioskodawczyni, jeżeli nabyła wraz z mężem mieszkanie na wolnym rynku 15 lat temu to nie powinna płacić żadnego podatku dochodowego, gdyż obowiązującym powinien być rzeczywisty czas zakupu mieszkania tj. 21 listopada 1996 r., a co za tym idzie przepisy obowiązujące do końca 2006 r.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

    Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361) źródłem przychodu jest z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie:

    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu będącego odrębną własnością),
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

    Zatem, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nie podlega opodatkowaniu.

    Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni wraz z mężem (współwłasność ustawowa) w dniu 21 listopada 1996 r. nabyła na wolnym rynku spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

    Następnie, w styczniu 2008 r. Wnioskodawczyni przekształciła to prawo w odrębną własność lokalu wraz z udziałem we współwłasności nieruchomości wspólnej. Wnioskodawczyni zamierza dokonać sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.

    W sytuacji, w której Wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie nastąpiło ustanowienie na Jej rzecz prawa odrębnej własności tego lokalu w trybie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), za datę nabycia lokalu, od której liczy się 5-letni termin określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

    Mając na względzie powyższe uregulowania prawne oraz opisany we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż ustanowienie w 2008 r. odrębnej własności przedmiotowego lokalu mieszkalnego i przeniesienie na Wnioskodawczynię i Jej męża prawa własności będzie stanowiło tylko inną formę własności, a nie nowe nabycie w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Biorąc pod uwagę, iż pięcioletni termin, o którym mowa w cyt. powyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w opisywanym przypadku upłynął z dniem 31 grudnia 2001 r., przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    Wobec pozytywnej odpowiedzi na pytanie Nr 1, odpowiedzi na pozostałe pytania należy uznać za bezprzedmiotowe.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Jednocześnie tut. Organ wskazuje, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawczyni, jako występującej z wnioskiem. Nie dotyczy męża Wnioskodawczyni.

    Do wniosku Wnioskodawczyni załączyła dokumenty (akty notarialne). Zaznacza się, iż tut. Organ wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do oceny załączonych do wniosku dokumentów, jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię oraz Jej stanowiskiem.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF

    Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi