Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że sprzedała udział w nieruchomości rolnej. Sprzedaży, w imieniu podatniczki, dokona... - Interpretacja - DM/415-11/1/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.09.2004, sygn. DM/415-11/1/04, Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że sprzedała udział w nieruchomości rolnej. Sprzedaży, w imieniu podatniczki, dokonała matka podatniczki, która również przyjmowała w wyznaczonych terminach (za córkę) pieniądze za sprzedaną nieruchomość. Środki te, przeznaczała na zakup materiałów niezbędnych do budowy domu mieszkalnego, którego obie są współwłaścicielkami. Rachunki za nabywane towary wystawiane były na imię podatniczki, która jako stały klient uzyskiwała rabaty i upusty.

Na tle takich okoliczności podatniczka formułuje stanowisko, że skoro budynek mieszkalny jest współwłasnością bez znaczenia, dla uwolnienia przychodu uzyskanego ze sprzedaży od podatku dochodowego, pozostaje fakt, na czyje imię zostały wystawione rachunki, bądź faktury na zakup materiałów na budowę budynku mieszkalnego. W powyższym przekonaniu utwierdza podatniczkę możliwość wystawienia noty korygującej, która funkcjonuje na prawach faktury.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, iż stanowisko to jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego nie będzie miał zastosowanie art. 2 1 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a wynika, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na m.in. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z przedstawionego przez podatniczkę stanu faktycznego wynika, że wydatki na budowę budynku mieszkalnego poniosła matka podatniczki. Świadczą o tym faktury wystawione na jej imię i nazwisko. Faktury te nie mogą zatem stanowić podstawy do zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości przez córkę.

§ 21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) stanowi bowiem, że nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury w § 12 ust. 1 pkt 5 - 12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Wyżej cytowany przepis nie przewiduje możliwości wystawienia not korygujących w przypadku zmiany nabywcy, uwidocznionego na fakturze VAT. W takiej sytuacji mamy bowiem do czynienia ze wskazaniem zupełnie nowego nabywcy.

Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie