Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jed... - Interpretacja - NUS-II-PP-443/17/2004/KK

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.07.2004, sygn. NUS-II-PP-443/17/2004/KK, Urząd Skarbowy w Lublińcu

Temat interpretacji

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei ust. 2 powyższego artykułu precyzuje, iż: "Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy (...)."

W świetle powyższych uregulowań należy stwierdzić, iż aby zostać uznanym za podatnika podatku od towarów i usług należy wykonywać taką działalność samodzielnie w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Sprzedaż przez Parafię przedmiotowej działki wraz z budynkami jest działalnością wykonywaną samodzielnie, jednakże aby uznać Parafię za podatnika podatku VAT musiałby być spełniony także warunek wykonywania takiej działalności w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy.

Zatem w przypadku, gdy przedmiotowa sprzedaż ma charakter jednorazowy i Parafia nie wykonuje tychże czynności w sposób częstotliwy, wówczas nie może być uznana za podatnika, co skutkuje brakiem powstania obowiązku podatkowego u takiego podmiotu. Tym samym sprzedaż nieruchomości przez Parafię, niebędącą podatnikiem podatku od towarów i usług, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W kwestii opodatkowania ww. sprzedaży podatkiem dochodowym, tut. organ podatkowy informuje, iż w myśl art. 55 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1989 r. Nr 29, poz. 154 ze zm.) oraz w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a i b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wolne od podatku są dochody kościelnych osób prawnych:

  1. z niegospodarczej działalności statutowej; w tym zakresie kościelne osoby prawne nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji wymaganej przez przepisy Ordynacji podatkowej,
  2. z pozostałej działalności - w części przeznaczonej na cele: kultu religijnego, oświatowo-wychowawcze, naukowe, kulturalne, charytatywno-opiekuńcze oraz na konserwację zabytków, prowadzenie punktów katechetycznych, inwestycje sakralne w zakresie: budowy, rozbudowy i odbudowy kościołów oraz kaplic, adaptację innych budynków na cele sakralne, a także innych inwestycji przeznaczonych na punkty katechetyczne i zakłady charytatywno-opiekuńcze.

A zatem przy spełnieniu powyższych warunków kwoty uzyskane z tytułu przedmiotowej sprzedaży korzystać będą ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.

Należy nadmienić również, iż w powyższej sprawie nie będą miały zastosowania przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), ponieważ zgodnie z art. 1 ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Lublińcu