Temat interpretacji
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. - w art. 7 ust. 1 nakłada obowiązek doliczenia do dochodów rodziców również dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.
W związku z powyższym, rodzice nie mają obowiązku doliczenia dochodów pełnoletniej córki (renty) do swojego dochodu.
Z wniesionego pisma wynika, iż podatnik jest opiekunem prawnym ubezwłasnowolnionej, pełnoletniej córki. Ubezwłasnowolnienie jest instytucją powołaną w interesie osoby chorej, która nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem. Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego opiekun prawny ma obowiązek reprezentować prawa majątkowe z korzyścią dla osoby ubezwłasnowolnionej.
W przypadku konieczności złożenia zeznania podatkowego, opiekun prawny (ojciec) składa w imieniu osoby ubezwłasnowolnionej (córki) właściwe zeznanie podatkowe, w którym wykazuje jej dochody otrzymane z tytułu renty za cały rok podatkowy. Zeznanie takie podpisuje jednak wyłącznie opiekun prawny.