Temat interpretacji
Działając na podstawie przepisu art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, w odpowiedzi na pismo z dnia 19.07.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 23.07.2004 r.) w sprawie kwalifikacji dochodów osób fizycznych uzyskanych w wyniku realizacji praw wynikających ze świadectw założycielskich spółki akcyjnej i sposobu ich opodatkowania, udziela poniższej informacji:
Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów zwolnionych od podatku, wymienionych w art. 21, 52 i 52a ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Z kolei art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uznaje dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.
Spółka prawa handlowego może na podstawie art. 355 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) wydawać imienne świadectwa założycielskie w celu wygrodzenia usług świadczonych przy powstaniu spółki. Z tytułu posiadania takiego świadectwa w myśl § 2 in fine cytowanego przepisu jego posiadaczowi przysługuje prawo uczestnictwa w podziale zysku spółki w granicach ustalonych przez statut spółki, po uprzednim odliczeniu na rzecz akcjonariuszy określonej w statucie minimalnej dywidendy. Z powyższego wynika, że świadectwo założycielskie uprawnia jego posiadacza do roszczenia o charakterze majątkowym w stosunku do spółki, jednak ograniczonego do partycypacji w zysku spółki. Osoba posiadająca imienne świadectwo założycielskie, aby w pełni mogła realizować prawa wynikające z faktu jego posiadania, nie musi być jednocześnie akcjonariuszem spółki. Tak więc jest to dokument samoistny, niezależny od akcji bądź udziałów w spółce.
Powołany art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym precyzyjnie określa rodzaje przychodów, które można zakwalifikować do kategorii przychodów z kapitałów pieniężnych, a więc dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej. Podstawą uzyskania tych przychodów są udziały lub akcje posiadane w spółce. Wydanie imiennego świadectwa założycielskiego ma na celu wynagrodzenie usług świadczonych przy tworzeniu spółki i nie jest uwarunkowane faktem posiadania akcji bądź udziałów w spółce. Tak więc realizacja praw z posiadania świadectwa założycielskiego w wyniku uczestnictwa w podziale zysku spółki nie mieści się w zakresie przedmiotowym art. 17 ust. 1 pkt 4 cytowanej ustawy. Mając powyższe na uwadze nie ma podstaw prawnych, które kwalifikowałyby przychód z tytułu realizacji praw wynikających z faktu posiadania imiennych świadectw założycielskich jako przychód z kapitałów pieniężnych. Tym samym brak podstaw do opodatkowania tych przychodów 19-procentowym zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych pobieranym na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym przypadku przedmiotowy przychód uzyskany przez akcjonariuszy-założycieli należy zakwalifikować do kategorii przychodów z innych źródeł, zgodnie z treścią art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowanych na zasadach ogólnych. W związku z tym spółka, która wypłaciła należną część zysku akcjonariuszowi-założycielowi z tytułu posiadania przez niego przedmiotowego świadectwa nie będzie miała obowiązku obliczenia i pobrania zaliczki od wypłaconej kwoty. Jednakże w myśl postanowień art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na spółce będzie ciążył obowiązek sporządzenia informacji według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu (PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazania jej podatnikowi (akcjonariuszowi-założycielowi) oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. Natomiast beneficjent kwotę uzyskanego przychodu będzie miał obowiązek doliczyć do innych dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych i wykazać w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy w którym otrzymał przedmiotowy przychód. Zatem stanowisko spółki przedstawione w zapytaniu jest nieprawidłowe.
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.