Temat interpretacji
W odpowiedzi na zapytanie z dn. 09.08.2004 r., znak HR/DzP/295/04 Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie działając na podstawie art. 14a ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Zgodnie z art. 631 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy ( Dz. U. Nr 24, poz. 141 ze zm.) prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż do wypłaty wynagrodzenia po zmarłym pracowniku uprawniony jest spadkobierca, wskazany w postanowieniu sądowym ; oznacza to iż osoba ta nie spełnia warunków wymaganych do uzyskania renty rodzinnej.
W związku z powyższym w świetle cytowanego przepisu i przedstawionego stanu faktycznego, wypłata należności po zmarłym pracowniku dokonana osobom innym niż wskazanym w wyżej wymienionym artykule Kodeksu pracy, wchodzi w skład masy spadkowej i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
W tym przypadku płatnik wypłaca spadkobiercy wynagrodzenie po zmarłym pracowniku w kwocie brutto tj. bez potrącania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i nie ma obowiązku składania w Urzędzie Skarbowym informacji o dokonanej wypłacie.