Temat interpretacji
Odpowiadając na wniesione w dniu 20.08.2004 r. zapytanie w sprawie interpretacji przepisów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta mając na uwadze art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Stan faktyczny opisany przez podatnika:
W dniu 19.07.2004 r. spółka zakupiła od osoby fizycznej nie powiązanej kapitałowo ze spółką znak towarowy na podstawie umowy kupna-sprzedaży, od której Spółka odprowadziła podatek od czynności cywilnoprawnych i złożyła deklarację PCC-1 w Urzędzie Skarbowym, właściwym wg. siedziby Spółki w tym okresie, traktując to zdarzenie gospodarcze jako transakcję handlową pomiędzy dwoma odrębnymi podmiotami.
Zapytanie Spółki dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych, a mianowicie czy w przypadku zakupu znaku towarowego od osoby fizycznej Spółka powinna odprowadzić do Urzędu Skarbowego jako płatnik dokonujący wypłaty należności z tytułu praw majątkowych osobie fizycznej (art. 41 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Zdaniem Spółki osoba fizyczna uzyskująca dochód z tytułu sprzedaży znaku towarowego powinna zapłacić podatek dochodowy w rozliczeniu rocznym za 2004 rok do 30.04.2004 r.,
a Spółka odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych.
Urząd Skarbowy wyjaśnia, w oparciu o obowiązujące przepisy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:
- zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1 ustawy (a więc mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegające obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów) z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4 - 9 oraz art. 18 ustawy, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9,
oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b;
- zgodnie z art. 18 tejże ustawy mówi, iż za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw;
- zgodnie z art. 42 ust. 1 i ust. 2 płatnicy określeni w art. 41 przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając
równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (PIT-4), a w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym są obowiązani przesłać podatnikom oraz urzędom skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika imienne informacje według ustalonego wzoru (PIT-8B/PIT-11).
Wobec powyższego stanowisko spółki nie jest do końca prawidłowe.
Obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych wynika z ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 z 2000 r., poz. 959).
Natomiast w przypadku dokonanych prze Spółkę wypłat należności ze sprzedaży znaku towarowego osobie podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - zgodnie z przytoczonymi powyżej przepisami podatkowymi - Spółka jako płatnik jest obowiązana:
- pobierać zaliczkę na podatek dochodowy (w myśl art. 41 ust. 1 cyt. ustawy),
- przekazać kwotę pobranej zaliczki na podatek w terminie do dnia 20
miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki - na rachunek urzędu skarbowego, właściwy według siedziby Spółki przesyłając równocześnie deklarację PIT-4 (w myśl art. 42 ust. 1 cyt. ustawy),
- w terminie do końca lutego 2005 roku przesłać podatnikowi (stronie sprzedającej) oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika imienną informacje według ustalonego wzoru PIT-8B (w myśl art. 42 ust. 2 cyt. ustawy).
W świetle cytowanych przepisów przychód ze sprzedaży znaku towarowego jest przychodem z praw majątkowych (art. 18 ustawy).
Ponadto nadmienia się, że ustawodawca nie uzależnia obowiązku pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od faktu czy strona sprzedająca Spółce znak towarowy jest czy nie jest powiązana kapitałowo ze Spółką.