Temat interpretacji
W odpowiedzi na Pana pismo w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie prawa do ulgi mieszkaniowej z tytułu wydatków na wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, w stanie do wykończenia tj. "bez białego montażu, bez malowania, podłóg, z wypustami rur wodnych i kanalizacyjnych", stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuję:
Przepis art. 27a ust. 1 pkt 1 lit f) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.
176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2001 r. stanowił, iż odliczeniu od podatku podlegają wydatki poniesione na wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu.
Od 1 stycznia 2002 roku ulga ta została zlikwidowana ustawą z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509) Zgodnie z art. 4 ust. 2 tej ustawy podatnikom, którzy w latach 1997 - 2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 lit. f) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przysługuje, na zasadach dotychczas określonych w ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji - poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 roku do dnia 31 grudnia 2004 roku.
Aby podatnik
mógł skorzystać z odliczeń od podatku z tytułu poniesionych wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, to musi on w świetle art. 27a ust. 1 pkt 1 powołanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w roku 2003, zajmować ten lokal mieszkalny na podstawie tytułu prawnego i ponieść wydatki na remont lub modernizację tego lokalu mieszkalnego.Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, o którym mowa wyżej, uważa się między innymi:
1.własność,
2.umowę użyczenia,
3.umowę najmu lub dzierżawy,
4.inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.
Ustawa nie określa, co rozumie się przez "remont i modernizację ". Wymienione pojęcia zostały użyte w znaczeniu powszechnie stosowanym w zakresie inwestycji. Wychodząc z tych przesłanek, za "remont" uważa się w szczególności wykonanie robót budowlanych w istniejącym budynku mieszkalnym lub lokalu mieszkalnym wraz z wymianą dotychczas
użytkowanych, zużytych składników wyposażenia technicznego budynku lub lokalu (np. dotychczasowych instalacji lub tylko określonych elementów tych instalacji ), za "modernizację" natomiast uważa się trwałe ulepszenie - unowocześnienie istniejącego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego wyrażające się w poprawie standardu użytkowego bądź technicznego lub obniżce kosztów ekspoatacji.
Rodzaje wydatków na remont i modernizację zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 roku w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. Nr 156, poz. 788).
Zgodnie z § 1 pkt 1 tego rozporządzenia za wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego uważa się wydatki poniesione na zakup materiałów i urządzeń w związku z robotami określonymi w załączniku do rozporządzenia.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że podpisał Pan umowę przedwstępną sprzedaży lokalu mieszkalnego z developerem dnia 28.02.2003 r. Termin przekazania kluczy i odbioru mieszkania wyznaczono 15 maja 2004 roku. Mieszkanie jest w standardzie bez tzw. białego montażu czyli wykonana jest posadzka szlichta betonowa, na ścianach tynk nie pomalowany i wykonane sa wypusty rur wodnych i kanalizacyjnych.
Przewidywane prace wykończeniowe będą polegały na wykonaniu okadzin ceramicznych bądź drewnianych na ścianach i podłogach, zainstalowaniu wszystkich urządzeń sanitarnych, pomalowaniu mieszkania oraz podłączenia kuchni gazowej.
Z § 11 pkt 1 przedwstępnej Umowy sprzedaży z dnia 28.02.2003 roku wynika, że wszelkie prace wykończeniowe w lokalu będącym przedmiotem umowy, Kupujący może prowadzić dopiero po protokolarnym przekazaniu mu lokalu przez Sprzedającego .
Nie ma więc wątpliwości, że tytuł prawny do lokalu stanowi również formalne jego przyjęcie
udokumentowane np. protokołem odbioru lub umową, która zawiera postanowienie o udostępnieniu podatnikowi lokalu mieszkalnego przed ustanowieniem na jego rzecz odrębnej własności lokalu.
Zdaniem organu podatkowego nie może Pan skorzystać z ulgi remontowej, gdyż ponoszone przez Pana wydatki w miesiącu kwietniu br, o których mowa powyżej dotyczą wykończenia lokalu mieszkalnego, którego odbiór wyznaczono w dniu 15.05.2004 r. Lokal jest w stanie surowym, niekompletnym, wymagającym prac wykończeniowych, które będą trwały do chwili zanim będzie nadawał się do zamieszkania. W przedstawionej sytuacji, gdy podatnik praktycznie wykona roboty wykończeniowe w nowym lokalu mieszkalnym, co wynika z przedstawionej przez Pana sytuacji, trudno mówić o zaliczeniu takich robót do robót remontowych lub modernizacyjnych. W wyniku remontu lokalu mieszkalnego przywracana jest bowiem jego wartość użytkowa, natomiast w wyniku modernizacji następuje jego unowocześnienie.
Odnośnie pytania
dotyczącego możliwości odliczenia z tytułu zakupu i podłączenia nowej kuchni gazowo-elektrycznej, jeżeli więc posiadając tytuł prawny do lokalu mieszkalnego wymieni Pan starą kuchnię gazową na nową gazowo - elektryczną to poniesiony wydatek na zakup i podłączenie w/w kuchni można odliczyć w ramach ulgi remontowo - moderniazacyjnej.
W odniesieniu do zapytania dotyczącego możliwości odliczenia prac wykończeniowych poniesionych w miesiącu kwietniu 2004 roku brak będzie podstaw prawnych do skorzystania z odliczeń od podatku z tytułu wydatków na wykończenie mieszkania, gdyż w tym przypadku nie następuje bowiem kontynuowanie inwestycji w rozumieniu art. 4 ust. 2 powołanej ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.