Temat interpretacji
Z opisanego stanu faktycznego przedstawionego w piśmie z dnia jak wyżej wynika, że jest Pan współwłaścicielem dwuosobowej spółki jawnej. Na potrzeby tej spółki użycza nieodpłatnie samochód osobowy stanowiący Pana własność.
W związku z powyższym zapytanie dotyczy kwestii przychodu spółki z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia.
Według podatnika przychód z tytułu użyczenia nieodpłatnie samochodu osobowego spółce jawnej przez jednego ze współwłaścicieli spółki powstaje u współwłaściciela biorącego samochód w używanie.
W oparciu o przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Grunwald wyjaśnia:
Zgodnie z przepisami art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm./ przychodem z działalności gospodarczej jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 - 2b ustawy, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.Z uwagi na powyższe, jeśli Pana wspólnik nie zalicza się do jednej z ww. grup podatkowych, powstanie u niego przychód z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia /w wysokości odpowiadającej udziałowi w spółce/. Jednocześnie , po Pana stronie przychód w rozumieniu cyt. przepisu ustawy podatkowej nie wystąpi, ponieważ w tej części udostępnia Pan samochód osobowy samemu sobie.W celu ustalenia wielkości przychodu wspólnika niebędącego właścicielem pojazdu, wartość nieodpłatnego świadczenia oblicza się zgodnie z przepisem art. 11 ust. 2 - 2b ww. ustawy, należy podzielić w stosunku odpowiadającym wielkościom udziałów, a następnie część przypadającą na wspólnika doliczyć do przychodu uzyskanego przez niego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.