- Interpretacja - USI/415-3/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.05.2005, sygn. USI/415-3/05, Urząd Skarbowy w Bartoszycach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PDF/E/4117-1-62/05, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach

p o s t a n a w i a :

uznać, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 01.03.2005 r. jest błędne.

Wnioskiem z dnia 01.03.2005 r. zwróciła się Pani o pisemną interpretację z zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

W złożonym wniosku przedstawiła Pani następujący stan faktyczny:

W dniu 29.11.2001 r. zawarła Pani wraz z mężem umowę z bankiem o oszczędzanie w kasie mieszkaniowej na okres do października 2006 roku. Umowa została sporządzona na nazwisko męża jednakże z treści umowy wynika, iż jeżeli stosunki majątkowe między małżonkami podlegają wspólności ustawowej, środki zgromadzone na tym rachunku należą do obojga małżonków, niezależnie od pochodzenia tych środków oraz od tego, który z małżonków zawarł umowę o czym mówi § 19 ust. 1 niniejszej umowy.

Małżonek prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, od roku 2004 opłaca podatek na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm). W związku z formą opodatkowania wybraną przez Pani męża nie mogli Państwo skorzystać ze wspólnego rozliczenia w zeznaniu podatkowym za 2004 rok a tym samym dokonania odliczeń od podatku przez męża.

Stanowisko Pani w powyższej sprawie jest takie, że z uwagi na postanowienie § 19 umowy o kredyt kontraktowy tj fakt, że wszelkie środki zgromadzone na rachunku należą do obojga małżonków przysługuje Pani prawo do odliczenia wydatków poniesionych w 2004 r. na systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 2 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm. ) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności w/g zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed 01 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. z późn. zm) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku, przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od 1 stycznia 2002r., do upływu określonego przed 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Jak wynika z przywołanych przepisów prawo do odliczania z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową przysługuje podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową i nabyli prawo do odliczeń wydatków na ten cel przed 1 stycznia 2002 r.

Z przedłożonej umowy o kredyt kontraktowy z dnia 29.11.2001 nr .../....../..../.. wynika że powyższa umowa została zawarta pomiędzy bankiem w O. a Panem A zwanym posiadaczem rachunku. Po raz pierwszy mąż Pani nabył prawo do odliczeń w 2001 r. poprzez złożenie wspólnego zeznania i dokonaniu w/w odliczeń.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach wypełniając dwa powyższe warunki prawo do odliczania dalszych kwot wydatkowanych na powyższy cel przysługuje wyłącznie Pani mężowi. W przypadku zaistnienia możliwości wspólnego opodatkowania dochodów prawo do przedmiotowego odliczenia przysługiwałoby od łącznego podatku małżonków.

Odnosząc się do powoływanej przez Panią w piśmie treści § 19 umowy o kredyt kontraktowy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach stoi na stanowisku, że przepis ten reguluje jedynie kwestie własności środków zgromadzonych na rachunku, nie stanowi natomiast prawa podatkowego a tym samym nie reguluje prawa do odliczeń przez drugiego małżonka.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

POUCZENIE

Postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Postanowienie niniejsze nie jest wiążące dla wnioskodawcy natomiast wiąże Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach oraz Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie - do czasu zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w chwili zmiany stanu prawnego będącego przedmiotem rozstrzygnięcia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Wniesienia zażalenia wymaga uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł od zażalenia i 0,50 zł od każdego załącznika - art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a i art. 9 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86 poz. 960 z późn. zm.)

Urząd Skarbowy w Bartoszycach