Temat interpretacji
Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), odsetki od pożyczek stanowią dla podatnika przychód z kapitałów pieniężnych.
U podatników na których ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2004 r., opodatkowanie odsetek od pożyczek ma miejsce na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z powołanym przepisem, odsetki od pożyczek są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19% przychodu. Dyspozycją tego przepisu są objęte wyłącznie odsetki od pożyczek udzielonych przez takiego podatnika, którego przedmiotem działalności gospodarczej nie jest udzielanie pożyczek (w przeciwnym wypadku, tzn. gdy podatnik udzielający pożyczki czyni to w ramach prowadzonej przez siebie w tym zakresie działalności gospodarczej - otrzymane przez niego odsetki stanowią przychód z działalności gospodarczej).
Z bazy danych dotyczących identyfikacji podatników posiadanych w przez tut. Urząd wynika, iż podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej.
Z opisu okoliczności zawartych w wystąpieniu podatnika wynika, że w dniu 16.02.2004 r. zawarł (jako pożyczkodawca) umowę pożyczki z osobą fizyczną, która wprawdzie prowadzi działalność gospodarczą, lecz przedmiotowa pożyczka nie jest związana z prowadzoną przez pożyczkobiorcę działalnością (pożyczka została zaciągnięta w celu nabycia przez pożyczkobiorcę nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkalne).
Jako pożyczkodawca podatnik będzie otrzymywał płatne kwartalnie odsetki od udzielonej pożyczki.
Na wstępie należy zauważyć, że w przypadku odsetek od pożyczki, która została udzielona podatnikowi nie prowadzącemu działalności gospodarczej - pożyczkobiorca nie jest płatnikiem podatku i nie ciążą na nim obowiązki, o których mowa w art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Względy racjonalności przemawiają za przyjęciem stanowiska, że pożyczkobiorca nie jest płatnikiem 19% zryczałtowanego podatku z tytułu wypłaty odsetek od pożyczki również w sytuacji, gdy pożyczka została zaciągnięta przez pożyczkobiorcę poza prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i nie ma z nią związku.
Natomiast stosownie do art. 45 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym, zeznaniami, o których mowa w ust. 1 i ust. 1a pkt 2 tego artykułu (tj. w zeznaniu podstawowym jak i w zeznaniu dotyczącym dochodu z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19%), nie obejmuje się między innymi dochodów opodatkowanych zgodnie z art. 28 - 30 i 30a, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 - jeżeli pożyczkobiorca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
Z powyższego zapisu wynika więc, że w sytuacji, gdy pożyczkobiorca jest osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej (co należy również odnieść do sytuacji, gdy pożyczka została zaciągnięta przez pożyczkobiorcę poza prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i nie ma z nią związku) - podatnik uzyskujący dochód z tytułu odsetek od pożyczki (z wyjątkiem, gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej), powinien dochody z tych odsetek wykazać w zeznaniu rocznym składanym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym i opodatkować zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19% przychodu (bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania - art. 30a ust. 1 pkt 1 i ust. 6 ww. ustawy o podatku dochodowym).
Na dzień udzielenia odpowiedzi tj. 27.05.2004 r. nie zostały jeszcze określone wzory formularzy zeznań podatkowych za 2004 r. (wobec powyższego brak możliwości wskazania Panu sposobu ich wypełnienia w sposób umożliwiający wykonanie dyspozycji art. 45 ust. 3 pkt 1 ustawy przy jednoczesnym 19% zryczałtowanym opodatkowaniu otrzymanych w 2004 r. odsetek od pożyczki).
Wynikający z art. 45 ust. 3 obowiązek wykazania dochodów z odsetek od pożyczek w zeznaniu rocznym nie jest jednak równoznaczny z ich opodatkowaniem według progresywnej skali podatkowej. Artykuł 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sposób wyraźny wyłącza bowiem z podstawy opodatkowania dochody (przychody) opodatkowane w sposób zryczałtowany zgodnie z art. 28 - 30, art. 30a - 30d oraz art. 44 ust. 4 ustawy.