Z przedstawionego w piśmie stanu w przedmiotowej sprawie wynika, że podatnicy na podstawie faktury VAT zakupili prawo do korzystania z nazwy firmy, j... - Interpretacja - PDI-415/7/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.03.2004, sygn. PDI-415/7/04, Urząd Skarbowy w Koninie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w piśmie stanu w przedmiotowej sprawie wynika, że podatnicy na podstawie faktury VAT zakupili prawo do korzystania z nazwy firmy, jej logo oraz wyłączność do handlu kotłami olejowymi i gazowymi oraz osprzętem firmy X, a także prawo do serwisowania wyżej wymienionych urządzeń. Na tle takich okoliczności podatnicy występują z zapytaniem, czy zakupione prawa należy potraktować, jako wartość niematerialną i prawną i czy istnieje możliwość zwrotu podatku VAT od w/w faktury.Jednocześnie strona wyrażając własne stanowisko w sprawie uważa, że zakupione na podstawie faktury VAT prawa stanowią wartość niematerialną i prawną, w związku z czym istnieje możliwość zwrotu podatku VAT wynikającego z wyżej wymienionej faktury.

W przedmiotowej sprawie stwierdzić należy: Zgodnie z art.22b ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) za wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji uważa się m.in. prawa do wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych oraz wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how) - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.Znakiem towarowym zgodnie z art.120 ust.1 i 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U.z 2003r. Nr 119, poz.1117 ze zm.) może być każde oznaczenie przedstawione w sposób graficzny lub takie, które da się w sposób graficzny wyrazić, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia w obrocie towarów jednego przedsiębiorstwa od tego samego rodzaju towarów innych przedsiębiorstw. Znakiem towarowym może być w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy.

Natomiast za know-how powszechnie uważa się wiedzę poufną zawierającą konkretne rozwiązania mające zastosowanie w działalności przemysłowej, handlowej czy usługowej oraz informacje związane ze zdobytym doświadczeniem technicznym lub naukowym.W myśl art.22 ust.1 cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991r. kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 tej ustawy. Artykuł 23 ust.1 pkt 1 lit. b cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (innych niż wymienione w lit.a, tj. gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów), w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części. Wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia z tym, że powinny być one przy tym zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami oraz pomniejszone o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Jeżeli więc podatnik nabył środek trwały lub wartość niematerialną i prawną, wówczas wydatki na ich nabycie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jedynie poprzez odpisy amortyzacyjne.

Zgodnie z art.22 ust.8 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art.22a-22o oraz z uwzględnieniem art.23 tej ustawy.Odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych o wartości początkowej wyższej niż 3.500,- zł dokonuje się zgodnie z art.22h ust.1 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991r. począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym tą wartość wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Artykuł 22m ust.1 pkt 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od nabytych znaków towarowych, wzorów użytkowych oraz uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how) nie może być krótszy niż 60 miesięcy. Wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze kupna ustala się zgodnie z art.22g ust.1 pkt 1 cyt. ustawy wg ceny ich nabycia. Natomiast za cenę nabycia uważa się w myśl art.22g ust.3 cyt. ustawy kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty ... instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym organ podatkowy podziela stanowisko strony wyrażone w zapytaniu, iż zakupione prawa stanowią wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji. Naliczone od ich wartości początkowej odpisy amortyzacyjne będą stanowiły koszty uzyskania przychodów po spełnieniu warunków określonych powołanymi wyżej przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Urząd Skarbowy w Koninie