Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Podatnik - na okres pięciu lat - zawarł ze spółką cywilną, której jest wspólnikiem, umowę użyczenia samochodu posiadającego homologację samochodu ciężarowego o ładowności 550kg.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Pojęcie kosztu uzyskania przychodu określone zostało w treści art. 22 ust. l ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, że kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła dochodu są wszelkie koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
Z unormowania tego wynika, że kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła dochodu są wszelkie koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodu. Pojęcie celu definiuje słownik języka polskiego PWN Warszawa 1995r. wydanie I - "celowość" to odpowiedniość środków do celów; przydatność do założonego celu, do jakiś potrzeb; świadome zmierzanie do celu."
Zatem warunkiem zaliczenia wydatku w poczet kosztów uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem, a uzyskanym przychodem. Z ugruntowanego orzecznictwa NSA, w tym przykładowo z wyroku z dnia 18 lutego 1998r. ( sygn. akt I SA/Ka 1241/96) wynika, że Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Z kolei w wyroku z dnia 6 grudnia 2001r. sygn. akt I SA/Gd 329/99 NSA stwierdził: Podatnik zobligowany jest wykazać wpływ kosztu na wielkość osiągniętego przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem zakwalifikowanie poszczególnych wydatków do kosztów uzyskania przychodu uzależnione jest jednocześnie od ustalenia, czy podatnik wykaże zaistnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy jego poniesieniem, a uzyskaniem przychodu, tj. czy udowodni, iż jest to wydatek celowy w prowadzonej działalnośc".
Z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 lutego 1999 r. sygn. akt I S.A./Gd 736/97, wynika iż, w odniesieniu do rzeczy wykorzystywanych w toku prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie zawartej umowy użyczenia, do kosztów uzyskania przychodów będą zaliczane wydatki ponoszone na bieżącą eksploatację tych rzeczy stosownie do ich technicznego przeznaczenia.
Zatem, jeśli wszelkie wydatki, które będą ponoszone z tytułu eksploatacji rzeczonego samochodu, będą poniesione w celu uzyskania przychodu i zostaną w należyty sposób udowodnione, będą one stanowiły koszty uzyskania przychodu w prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej.