Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 14.02.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu Skarbowego wniosek Państwa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:
W dniu 28.08.2000 r. zawarli Państwo z kasą mieszkaniową Banku ... S.A. umowę o kredyt kontraktowy w celu systematycznego gromadzenia oszczędności na cele mieszkaniowe na okres 36 miesięcy tj. do dnia 31.07.2003 r.
W dniu 05.12.2001 r. zawarli Państwo aneks do powyższej umowy wydłużający okres systematycznego oszczędzania do 56 miesięcy, licząc od dnia dokonania pierwszej wpłaty tj. do dnia 31.03.2005 r.
Po wycofaniu zgromadzonych w kasie środków pieniężnych, zamierzają Państwo przeznaczyć je na zakup domu jednorodzinnego od rodziców, dokumentując transakcję aktem notarialnym, przenoszącym własność nieruchomości na Państwa rzecz.
W związku z powyższym wniosek o interpretację prawa podatkowego złożony przez Państwa zawiera następujące zapytanie:
Czy środki pieniężne zgromadzone w kasie mieszkaniowej, które zamierzają Państwo przeznaczyć na zakup domu jednorodzinnego będącego własnością rodziców i opisanego w księdze wieczystej Kw pod Nr 15579 (prowadzonej przez Sąd Rejonowy w X ...) można uznać za wydatkowane zgodnie z celami mieszkaniowymi określonymi w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26.10.1995 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070) o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz zgodnie z dyspozycją art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2001 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ?
Zdaniem Państwa przeznaczenie środków zgromadzonych na rachunku bankowym prowadzonym przez kasę mieszkaniową na zakup domu jednorodzinnego będącego własnością rodziców jest zgodne z realizacją jednego z celów zawartych w art. 8 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy i nie powoduje konieczności zwrotu odliczonej w latach 2000-2004 ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej.
Zgodnie z art. 14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego następująco:
Zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.) - podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r. do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.
Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002 roku, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cel określony w (art. 27a) ust. 1 pkt 2, tj. na systematyczne gromadzenie oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową według zasad określonych w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego a następnie:
#61623; wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy
okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę
#61623; przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych
do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok w którym zaistniała ta okoliczność, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przepis art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przez 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1.01.2002 r.
Cele systematycznego oszczędzania określa art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 6 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070) i już w pkt 1 tego przepisu ustawodawca wymienił cele służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych (kredytobiorcy) tj. nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość. Ten sam zapis znajduje się w umowie o kredyt kontraktowy.
Jednocześnie § 2 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1996 r. w sprawie ogólnych warunków o kredyt kontraktowy (Dz. U. Nr 68, poz. 330) przewiduje możliwość zmian postanowień umowy o kredyt kontraktowy.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny nie wystąpi przesłanka utraty prawa do ulgi określona w art. 27a ust. 13 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sytuacji, gdy po wycofaniu oszczędności z kasy mieszkaniowej po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania, do końca roku podatkowego wydatkują Państwo otrzymaną kwotę na realizację jednego z celów, o których była mowa wyżej, w tym: nabycie domu jednorodzinnego na rynku wtórnym (od rodziców) dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.