Pismem z dnia 9 marca 2005 roku Podatnik zwrócił się o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku doc... - Interpretacja - PD-Ia-415-14/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2005, sygn. PD-Ia-415-14/05, Urząd Skarbowy w Lesznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 9 marca 2005 roku Podatnik zwrócił się o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego w odniesieniu do następującego stanu faktycznego: Wnioskodawca prowadzi na zasadach ogólnych Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe, które jest sprzedawcą stolarki okiennej i drzwiowej z profili PCV i jednocześnie trudni się zakładaniem stolarki budowlanej. Za wykonanie usługi montażu stolarki budowlanej przedsiębiorstwo pobrało wcześniej zadatek.

W związku z powyższym wnioskodawca zwraca się z zapytaniem o sposób zaewidencjonowania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wystawionej faktury VAT gdy wcześniej otrzymano zadatek za wykonaną usługę montażu stolarki budowlanej.

Wnoskujący stoi na stanowisku, że mimo wystawienia dwóch faktur VAT - jednej na zadatek, drugiej na całą kwotę pomniejszoną o zadatek w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako przychód ujmujemy całą wartość netto.

Ustosunkowując się do wyżej przedstawionych kwestii, stwierdza się co nastepuje: za przychód z działalności gospodarczej zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług z tej sprzedaży przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

W świetle powołanych przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych kwoty otrzymanych zaliczek nie stanowią przychodu dla celów podatku dochodowego i nie ma tu znaczenia, że otrzymanie określonej kwoty zaliczki wiąże się z obowiązkiem wystawienia faktury VAT.

Za datę powstania przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych uważa się zgodnie z art. 14 ust. 1c dzień wystawienia faktury (rachunku) nie później jednak niż ostani dzień miesiąca, w którym:

1. wydano rzecz, zbyto prawo majatkowe, lub

2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikajacy z umowy lub odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia w pozostałych przypadkach.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania podstawą do zaksięgownia przychodu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w tym przypadku może być dowód, z którego wynika - kiedy, komu i jaki towar został wydany, z jednoczesnym wskazaniem numeru faktury VAT i kwoty wpłaconej zaliczki na poczet zamówionego towaru.

Powyższ interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny obowiązujący w tym dniu.

Urząd Skarbowy w Lesznie