Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 07.01.2004 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 09.01.2004 r.), zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stosownie do właściwości organ podatkowy na pisemne zapytanie płatnika ma obowiązek udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku informuje.
W treści skierowanego do tut. organu pisma PUP zapytuje czy w wyniku złożenia oświadczenia przez osobę bezrobotną pobierającą zasiłek, samotnie wychowującą pełnoletnie dziecko pobierające rentę rodzinną Powiatowy Urząd Pracy jest uprawniony do zastosowania podwójnej ulgi podatkowej.Jednocześnie w piśmie tym PUP zapytuje czy "jeżeli PUP jako organ nie jest uprawniony do stosowania dodatkowego pomniejszania kwoty podatku to jakie czynności powinna podjąć osoba aby uzyskać prawo do takiej ulgi".
Zgodnie z art. 35 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) Powiatowy Urząd Pracy będący organem zatrudnienia jest zobowiązany do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnik od świadczeń wypłacanych z Funduszu Pracy.
Na podstawie art. 35 ust. 5 cytowanej ustawy od ww. świadczeń pobiera się zaliczkę w wysokości 19 % przychodu, pomniejszoną o kwotę, o której mowa w art. 32 ust. 3. Zaliczkę zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, zgodnie z art. 32 ust. 3 ww. ustawy. W świetle art. 35 ust. 3 zaliczki, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7 za m-ce od stycznia do grudnia ustala się w sposób określony w art. 32 ust. 1 - 1c. Zgodnie z art. 35 ust. 3 organ zatrudnienia nie może ustalić zaliczek w sposób określony w art. 32 ust. 1 - 1c tj. zastosować tzw. "podwójnej" ulgi podatkowej, o której mowa w art. 32 ust. 1a, w związku z art. 6 ust. 4 ww. ustawy, gdyż do zastosowania tej ulgi uprawnione są jedynie zakłady pracy, organy rentowe i inni płatnicy określeni w art. 35 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 7.
W odpowiedzi na zapytanie jakie czynności powinna podjąć osoba aby uzyskać prawo do "podwójnej" ulgi podatkowej Naczelnik tut. Urzędu informuje, że kwestię opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci regulują m.in. następujące przepisy w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - art. 6 ust. 4, 5, 8, 9 i 10. Organ podatkowy udziela odpowiedzi w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatnika, płatnika lub inkasenta. Drugie pytanie zadane przez Państwa należy do kategorii indywidualnych spraw podatnika.