Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z... - Interpretacja - US/3-413-10/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.04.2004, sygn. US/3-413-10/04, Urząd Skarbowy w Ciechanowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są należności pieniężne wypłacane policjantom, żołnierzom, celnikom i pracownikom jednostek wojskowych, jednostek policyjnych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także należności pieniężne wypłacane żołnierzom, celnikom, policjantom i pracownikom pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych. Zwolnienie nie ma zastosowania do wynagrodzeń za pracę oraz uposażeń i innych należności pieniężnych przysługujących z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanych w kraju stanowiskach służbowych.Zastosowanie powyższego zwolnienia uzależnione jest od spełnienia łącznie dwóch przesłanek:- wypłacone należności pieniężne muszą być bezpośrednio związane z użyciem wymienionych w tym przepisie osób poza granicami państwa,- należności te musza wynikać z celów określonych w zwolnieniu.

Zgodnie z treścią par. 8 pkt. 6 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 2000 roku w sprawie pełnienia Służby Wojskowej przez żołnierzy zawodowych poza granicami państwa (Dz. U. 115, poz. 1197) żołnierz pełniący służbę poza granicami państwa ma prawo do urlopu zdrowotnego po powrocie do kraju, po zakończeniu pełnienia służby poza granicami państwa. Natomiast par. 12 pkt. 1 wyżej wymienionego rozporządzenia stanowi, że urlop zdrowotny przysługuje w wymiarze jednego dnia, za każde rozpoczęte dziesięć dni pełnienia służby poza granicami Państwa. Urlop ten wykorzystuje się po powrocie do kraju w związku z zakończeniem pełnienia służby poza granicami państwa, bezpośrednio przed wyznaczonym terminem stawienia się w jednostce wojskowej, w której żołnierz pełni służbę.

W świetle powyższych przepisów, zwolnienie o którym mowa, w art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie do należności za urlop zdrowotny żołnierza pełniącego służbę poza granicami państwa.

Urząd Skarbowy w Ciechanowie