P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD/415-8/2/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.04.2005, sygn. PD/415-8/2/05, Urząd Skarbowy w Nysie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, 217 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14.02.2005 r., który wpłynął do tut. organu podatkowego w dniu 16.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania dochodów z tytułu dywidend zagranicznych uzyskanych do dnia 31 grudnia 2004 r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 16.02.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania dochodów z tytułu uzyskanych dywidend z Niemiec otrzymanych do dnia 31 grudnia 2004 r.
Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta maja obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
Podatnik, posiadający w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy oraz nie prowadzący działalności gospodarczej, w latach 2003 - 2004 otrzymywał z Niemiec dywidendy wypłacane z tytułu posiadanych przez niego akcji. Przedmiotowe operacje były dokonywane w ramach jednego rachunku papierów wartościowych podatnika, prowadzonego przez zagraniczne biuro maklerskie.
Pytanie podatnika:
Czy dochody uzyskane w okresie do 31 grudnia 2004 r. z tytułu dywidend w związku z posiadaniem przez podatnika akcji notowanych na zagranicznej giełdzie papierów wartościowych / giełda we Frankfurcie/, wypłacane przez podmioty zagraniczne opodatkowane są według zasad ogólnych oraz czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku zapłaconego w Niemczech ?
Stanowisko podatnika:
Uzyskiwane przez podatnika dochody w okresie do 31 grudnia 2004 r. z tytułu dywidend wynikających z posiadanych akcji zagranicznych, opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, to jest z zastosowaniem obowiązującej w danym roku podatkowym progresywnej skali podatkowej.
Ponadto zgodnie z art.27 ust.9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik osiąga również dochody ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Polski, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Z akt sprawy wynika ,że Pana miejscem zamieszkania jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z tym stosownie do przepisów art.3 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych/ tj. Dz.U. z 2004 r. Nr 14, poz.176 ze zm./ podlega Pan w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i powinien Pan zapłacić podatek od całości swoich dochodów , bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Na podstawie art.17 ust.1 pkt 4 ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania jest tytuł prawny w postaci udziałów / akcji/ stanowiących kapitał osób prawnych.
W 2004 r. uzyskał Pan dochody z tytułu dywidend w związku z posiadaniem akcji notowanych na giełdzie papierów wartościowych we Frankfurcie, wypłacone przez podmioty zagraniczne.
Mając na uwadze kwestię opodatkowania dochodów z kapitałów pieniężnych uzyskanych za granicą należy sięgnąć do umowy zawartej między Polską Rzeczypospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku / Dz.U.z 1975 r. Nr 31, poz.163 /.
Do dochodu uzyskanego przez Pana z tytułu dywidend wypłaconych w Niemczech, stosuje się art. 10 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Republiką Federalną Niemiec , który stanowi, że :

  1. Dywidendy, które płaci spółka mająca siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie.
  2. Dywidendy te mogą być jednak opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie i według prawa tego państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę: podatek ten nie może jednak przekroczyć:
    a) 5 % kwoty dywidendy brutto , jeżeli odbiorca jest spółką rozporządzającą bezpośrednio co najmniej 25 % kapitału spółki wypłacającej dywidendy,
    b) 15 % kwoty dywidendy brutto we wszystkich innych przypadkach.
  3. Jak długo w umawiającym się Państwie stawka podatku od zysku spółki, dotycząca zysku wydzielonego jest niższa od stawki podatku, dotyczącej zysku nie wydzielonego, a różnica wynosi 20 % lub więcej, wówczas odmiennie niż w ustępie 2 podatek pobierany w tym Państwie od dywidend może wynosić 15% sumy dywidendy brutto.
  4. Użyty w tym artykule wyraz "dywidendy" oznacza wpływy z akcji lub innych praw związanych z udziałem w zyskach, z wyjątkiem wierzytelności, jak również wpływy pochodzące z innych udziałów w spółce, które według prawa podatkowego państwa, w którym spółka wydzielająca dywidendy ma siedzibę, zrównane są z wpływami z akcji.
  5. Nie stosuje się ustępów 1 do 3, jeżeli odbiorca dywidend mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w Państwie Umawiającym się ma zakład w drugim Umawiającym się Państwie, w którym znajduje się siedziba spółki płacącej dywidendy, a udziały, z tytułu których wypłaca się dywidendy - faktycznie należą do tego zakładu. W tym przypadku należy stosować artykuł 7.
  6. Jeżeli spółka, której siedziba znajduje się w Państwie Umawiającym się, osiąga zyski albo dochody z drugiego Umawiającego się Państwa, wówczas to drugie państwo nie może ani obciążać podatkiem dywidend, które ta spółka płaci osobom nie mającym miejsce zamieszkania lub siedziby w tym drugim państwie, ani też obciążać zysku spółki podatkiem od nie wydzielonego zysku, nawet kiedy wypłacone dywidendy lub nie wydzielone zyski całkowicie albo częściowo pochodzą od zysków albo dochodów osiągniętych w drugim państwie.

Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów dochód z tytułu dywidend podlega opodatkowaniu zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Zatem podatek należny w Polsce obliczany będzie według zasad przewidzianych w art.27 ust.9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ale w związku z art.21ust.1 lit.b umowy z Republiką Federalną Niemiec, czyli z możliwością zaliczenia na poczet podatku należnego w Polsce, w wysokości podatku tam zapłaconego.
Przedmiotowe dochody winny być opodatkowane w Polsce na zasadach ogólnych, gdyż przepisy art.30a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2004 r. - odnosiły się tylko do dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Biorąc pod uwagę powyższe unormowania dochody z tytułu otrzymanych dywidend z Niemiec podlegają opodatkowaniu w Polsce na zasadach ogólnych, tj. kumulacji wszystkich dochodów osiągniętych w Polsce i za granicą oraz zastosowaniu skali podatkowej przewidzianej w art.27 ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje na podstawie art.236 § 2 pkt.1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej / Dz.U. Nr 86, poz.960 ze zm./.

Urząd Skarbowy w Nysie