Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 27.02.2004 r. Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje co następuje:
W myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężnych świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W związku z powyższym, zgodnie z art. 31 powołanej wyżej ustawy - osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej, a następnie kwoty pobranych zaliczek na podatek przekazać w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego - art. 38 ust. 1 w/w ustawy.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka wydaje wszystkim pracownikom posiłki w czasie wykonywania pracy. Ponadto Spółka potrąciła zaliczkę na podatek z wynagrodzenia za styczeń 2004 r. wypłaconego w lutym 2004 r. i odprowadza ją do 20 marca 2004 r. Zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami zaliczka na podatek dochodowy powinna być pobrana w miesiącu wypłaty świadczenia, a w tym konkretnym przypadku wydania posiłku. Jeśli posiłki są wydane w styczniu 2004 r. to zaliczka powinna być pobrana w styczniu 2004 r. i odprowadzona do urzędu skarbowego do dnia 20 lutego 2004 r. Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.