Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Podatnicy w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej świadczą między usługi transportowo-spedycyjne. Świadcząc usługę transportową w ramach tzw. wspólnej procedury transportowej na terenie kraju doszło do kradzieży towarów objętych tą procedurą, w wyniku czego nie doszło do zakończenia tej procedury. Zgodnie z przepisami prawa celnego organ celny potraktował to zdarzenie jako dopuszczenie towaru do obrotu i obciążył przewoźnika podatkiem VAT od importu i odsetkami za zwłokę w zapłacie tego podatku. Cła nie naliczono z uwagi na stawkę cła "0" na skradzione towary.
Stan prawny :
Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r.
o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14. poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23
W art. 23 ust. 1 pkt 18 cytowanej wyżej ustawy ustawodawca postanowił, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).
W ustawie z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma wyjątków od powyższej zasady i zawsze odsetki od nie zapłaconych w terminie należności budżetowych nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli opóźnienie w zapłacie należności budżetowych nastąpiło nie z winy podatnika, np. w wyniku zdarzeń losowych, czy innych zdarzeń niezależnych od podatnika.
Konkludując - w przedstawionym stanie faktycznym Podatnicy nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych odsetek za zwłokę, od nie uiszczonego po terminie wymagalności podatku VAT - należnego z tytułu wprowadzenia na polski obszar celny towarów, objętych procedurą celną tranzytu, która w wyniku kradzieży towarów nie została zakończona.