Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa / Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko ................................ przedstawione we wniosku z dnia 20.10.2005 r., uzupełnione pismem z dnia 09.11.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej potrącania zaliczek na podatek dochodowy od osób
fizycznych od wypłaconych stypendiów szkolnych dla uczniów, którzy uzyskują dochody z tytułu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego - jest nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 20.10.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek ..................................... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania stypendiów socjalnych wypłaconych dla uczniów , którzy otrzymywali wynagrodzenie za praktykę zawodową.
Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta maja obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się
postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco :
Z przedłożonych materiałów wynika, iż w oparciu o uchwałę Rady Miejskiej uchwalony został "Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów ", w którym zgodnie z zapisem art. 90 f ustawy o systemie oświaty / Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 ze zm./ - określono szczegółowo sposób ustalania wysokości stypendium szkolnego w zależności od sytuacji materialnej uczniów i ich rodzin oraz innych okoliczności, o których mowa w art.90d ust. 1 tejże ustawy, określono formy, w jakich udziela się stypendium szkolne w zależności od potrzeb uczniów zamieszkałych na terenie gminy, tryb i sposób
udzielania stypendium szkolnego oraz zasiłku szkolnego w zależności od zdarzenia losowego. Pomoc materialna może być udzielona w formie stypendium szkolnego lub zasiłku szkolnego.
Decyzją Burmistrza przyznano uczniowi - który spełniał wszystkie kryteria określone regulaminem - stypendium szkolne / rodzaj pomocy materialnej/ Ze względu na to, że uczeń pobierał wynagrodzenie z tytułu praktyki zawodowej, płatnik pobrał podatek dochodowy od wypłaconego stypendium szkolnego na podstawie art. 21 ust.1 pkt 40 b w związku z art.21 ust.10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych .
Pytanie wnioskodawcy :
Płatnik zwrócił się z zapytaniem, czy prawidłowo są naliczane zaliczki na podatek dochodowy od stypendiów szkolnych dla uczniów, którzy uzyskują dochody z tytułu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Stanowisko wnioskodawcy :
Zdaniem ........................ potrącanie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku
z wypłatą stypendiów szkolnych dla uczniów otrzymujących wynagrodzenie z tytułu praktyki zawodowej jest prawidłowe.
Dokonując oceny stanu faktycznego w świetle obowiązujących przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje. Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm/. wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.
Zatem warunkiem zwolnienia od podatku świadczenia pomocy materialnej dla ucznia na podstawie wyżej wymienionego przepisu jest spełnienie dwóch warunków :
- świadczenie musi pochodzić z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub ze środków własnych szkoły,
- musi być przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty.
Stypendia , które są objęte zwolnieniem na podstawie art.21 ust.1 pkt 40b nie spełniają jednocześnie dwóch wyżej wymienionych warunków - np. stypendium wypłacone jest z budżetu gminy ale nie jest przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty.
Reasumując, wypłacane na podstawie art. 90 f ustawy o systemie oświaty /Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 ze zm/ i pochodzące z budżetu gminy oraz budżetu państwa kwoty pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym przypadku płatnik stypendium nie ma obowiązku pobierania zaliczek i sporządzania informacji o wysokości ich wypłat.
Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje na podstawie art.236 § 2 pkt.1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000 r. o opłacie skarbowej / Dz.U. z 2004 r. Nr 253, poz.2532/.