Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14 a par. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr. 137 poz. 926 ze zm.) w sprawie udzielenia odpowiedzi na pismo podatnika; czy w przypadku posiadanej III gr. inwalidzkiej istnieje możliwość skorzystania z odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne związanych z używaniem własnego samochodu osobowego na dojazdy leczniczo-rehabilitacyjne.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu informuje;
Zasady odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne reguluje zapis w art. 26 ust. 7 a pkt. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr. 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) przyznający prawo do tychże odliczeń osobom niepełnosprawnym, lub mającym na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. I tak art. 26 ust. 7 a pkt. 14 stanowi iż za wydatki o których mowa w ust. 1 pkt. 6 (cele rahab.) uważa się wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa, albo dzieci do lat 16, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne w wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym 2003 kwoty 2.280 zł.
Ze złożonego wniosku wynika, że posiada Pan orzeczenie KIZ z dnia 19.12.1994 r.o przyznaniu III gr. inwalidzkiej z ogólnego stanu zdrowia spowodowane narządem ruchu. Biorąc pod uwagę przytoczony wyżej przepis należy stwierdzić, że przedmiotowa ulga jest przewidziana dla osób posiadających I lub II grupę inwalidztwa, a więc Panu jako posiadaczowi III gr. inwalidzkiej odliczenie takie nie przysługuje.