Temat interpretacji
Stan faktyczny:
W 2004r. zmarł mąż podatniczki. Mąż był osobą niepełnosprawna zaliczoną do I grupy inwalidztwa. W związku z tym w 2004r. ponoszone były wydatki na cele rehabilitacyjne tj. zakup leków oraz opłaty za pobyt w zakładzie opiekuńczym. Między małżonkami istniała wspólność majątkowa.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Stosownie do treści art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2004r.- małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak z zastrzeżeniem ust. 8 na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1i 1a po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26, w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie.
W myśl art. 6a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.- w brzmieniu obowiązującym w 2005r.- wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego.
Zgodnie zaś z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 263, poz. 2619) powołany art. 6a w brzmieniu obowiązującym w 2005r. ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2004r.
Mając, zatem na uwadze powyższy stan prawny, śmierć jednego małżonka w trakcie 2004r. nie pozbawia drugiego małżonka prawa do złożenia wniosku o wspólne opodatkowanie dochodów.
Ponadto stosownie do treści art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. podstawę obliczenia podatku z pewnymi zastrzeżeniami, stanowi dochód (...), po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesionych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodat-kowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7b-7g tego artykułu.
W świetle art. 26 ust. 7a pkt 6 i 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. za wydatki rehabilitacyjne podlegające odliczeniu od dochodu uważa się wydatki poniesione między innymi na odpłatność za pobyt w zakładach opiekuńczo - leczniczych oraz leki - w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwota 100zł, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, ze osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo).
Zatem jeżeli zostały spełnione wszystkie ustawowe wymogi uprawniające zastosowanie przedmiotowej ulgi, wydatki poniesione przez małżonków z tytułu odpłatności za pobyt męża w zakładzie opiekuńczo - leczniczym oraz leki - podlegają odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne.
Reasumując w przedstawionym stanie faktycznym podatniczce za 2004r. przysługuje prawo do opodatkowania wspólnie z małżonkiem oraz odliczenia przysługujących małżonkom ulg podat-kowych.