Temat interpretacji
Na podstawie informacji przedstawionych w złożonym wniosku ustalono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca przebywa od 1991 r. na rencie chorobowej, a od 1998 r. posiada orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy. Ponadto podatnik oświadczył, że jest po operacji stawu biodrowego i ma zakaz noszenia ciężkich rzeczy. Przeciwwskazania dotyczące noszenia i przenoszenia rzeczy o ciężarze powyżej 2 kg, w odniesieniu do podatnika, wynikają także z dokonanej u niego amputacji piersi i usunięcia węzłów chłonnych. W świetle powyższego wnioskodawca wskazuje, że centralny odkurzacz, który został zainstalowany w jego domu, jest idealnym urządzeniem pozwalającym wykonywać niezbędne prace domowe, bez zagrożenia dla jego zdrowia. W związku z powyższym, wnioskodawca stoi na stanowisku, że zakup tego urządzenia może odliczyć w ramach ulgi dla osób niepełnosprawnych.
W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdził, iż zaprezentowane przez wnioskodawcę stanowisko jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w jej brzmieniu obowiązującym w 2005 r. - w dalszej części oznaczanej skrótem "uopdoof" - podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1,2,4, 4a-4e, ust.6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25 po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
W myśl postanowień zawartych w art. 26 ust. 7a pkt 3 uopdoof, za wydatki na cele rehabilitacyjne, o których mowa w cytowanych wyżej przepisach art. 26 ust. 1 pkt 6 uopdoof, uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.
Jak z powyższego wynika, odliczeniu w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne podlega zakup i naprawa indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, lecz z wyłączeniem wydatków na zakup sprzętu gospodarstwa domowego. Odkurzacze - w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 06.04.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - (Dz.U. z 2004 r. Nr 89, poz. 844 z późn. zm.) - wymienione są w Podsekcji DK w Działe 29 i zaliczone do sprzętu gospodarstwa domowego ujętego pod symbolem 29.7. W świetle powyższego, wydatki poniesione na zakup odkurzaczy, a także na wydatki na ich zainstalowanie nie podlegają odliczeniu w ramach ulgi, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 6 uopdoof.