POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD-2/4111/415-0039/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.12.2005, sygn. PD-2/4111/415-0039/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.09.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zakwalifikowania do źródeł przychodów dochodów z umowy o zarządzanie spółką,

stwierdzam,

że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza Pan podpisać umowę o zarządzanie spółką, której jest Pan członkiem zarządu. Za świadczone usługi zamierza Pan obciążać spółkę fakturami VAT i sam będzie podatnikiem podatku dochodowego.

W związku z powyższym zwrócił się Pan do tut. organu z pytaniami:

  1. Czy załączona umowa (projekt) jest umową o zarządzanie w kontekście art.13 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  2. Kto w przypadku uznania czynności określonych w umowie za działalność wykonywaną osobiście - kontrakt menedżerski będzie płatnikiem podatku dochodowego - Pan czy spółka?

Uważa Pan, że załączona umowa nie jest typową umową o zarządzanie i nie dotyczy działalności wykonywanej osobiście, gdyż:

  • nie zawiera określenia warunków wykonywania czynności, pozostawiając to do uznania zleceniobiorcy,
  • brak w niej nakazu osobistego świadczenia usług,
  • odpowiedzialność z tytułu wykonywania czynności wobec spółki i osób trzecich spoczywa na zleceniodawcy.

Ocena prawna projektu umowy nie wypełnia dyspozycji art. 14a §1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym organy podatkowe udzielają interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników. Uprawnienia i obowiązki organu podatkowego wynikające z cyt. wyżej przepisu nie mogą być utożsamiane z doradztwem prawnym w zakresie poprawności zawieranych umów cywilno-prawnych.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) w art.10 ust.1 wymienia wśród źródeł przychodów:

  • działalność wykonywaną osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy);
  • pozarolniczą działalność gospodarczą (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Według definicji zawartej w art. 5a pkt 6 powołanej ustawy pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art.10 ust.1 pkt 1,2 i pkt 4-9.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że przychody z działalności wykonywanej osobiście nie są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Art.13 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2004 r. nadanym ustawą z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz.1956 z późn. zm.) wymienia, jakie przychody uważa się za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art.10 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art.13 pkt 9 ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7. Oznacza to, że przychody uzyskane z tych tytułów stanowią zawsze przychody z działalności wykonywanej osobiście, nawet jeżeli tego rodzaju umowy zawierane są w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dochody podatnika osiągającego przychody z osobiście wykonywanej działalności określone w art.13 pkt 9 podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej określonej w art.27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym.

Wyodrębnienie dla celów podatku dochodowego działalności wykonywanej osobiście jako różnego od pozarolniczej działalności gospodarczej źródła przychodów znajduje potwierdzenie również w postanowieniach art.41 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym podmioty dokonujące wypłaty należności z tytułów określonych w art.13 pkt 7 i 9 ustawy są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art.22 ust.9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art.26 ust.1 pkt b ustawy.

Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni