Stan faktyczny: - Interpretacja - OG/005/70/PDI/4115-18a/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.06.2005, sygn. OG/005/70/PDI/4115-18a/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik jest współwłaścicielem spółki jawnej. W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej związanej z wykonywaniem robót budowlanych i usług zleceniodawcy zastrzegają w umowach obowiązek zapłaty przez wykonawcę kary umownej za każdy dzień zwłoki w realizacji robót lub usług. W przypadku zaistnienia takiej okoliczności zleceniodawca może potrącić naliczone kary umowne z wystawionej faktury za wykonane roboty lub usługę.
Fakt zapłacenia tak naliczonej i potrąconej kary umownej z faktury jest niezależny od tego czy zasadność naliczenia tej kary jest kwestionowana przez wykonawcę robót lub usług np. na drodze sądowej.

Pytanie strony:

Czy istnieje możliwość zaliczenia zapłaconej kary umownej z tytułu opóźnienia w realizacji robót i usług do kosztów uzyskania przychodów oraz czy ewentualny zwrot niesłusznie naliczonej kary umownej jest przychodem do opodatkowania w momencie jej wpływu na konto bankowe podatnika?

Zdaniem Strony naliczona w w/w sposób i zapłacona kara umowna z tytułu zwłoki w wykonaniu robót i usług jest kosztem uzyskania przychodów. W przypadku zaistnienia okoliczności, w której sąd w orzeczeniu uzna, iż kara umowna nie przysługiwała zleceniodawcy, a zleceniodawca wykonując takie orzeczenie sądu zapłaci (zwróci) niesłusznie naliczoną i potrąconą karę umowną - u podatnika powstanie przychód do opodatkowania w momencie wpływu równowartości kary umownej na konto podatnika.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z kolei art. 23 ust. 1 pkt 19 w/w ustawy kwalifikuje do szeregu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.
Tylko te kary umowne i odszkodowania, które ustawodawca wymienił w tym przepisie nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

Zgodnie zatem z postanowieniem powołanego powyżej przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zapłacona kara umowna z tytułu zwłoki spowodowanej nieterminowym wykonaniem przedmiotu umowy będzie mogła być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów po spełnieniu warunku, że będą to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów i pomiędzy tymi wydatkami a osiągniętym przychodem zachodzi związek przyczynowy i wydatek ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Stosownie do art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) do przychodów z działalności gospodarczej, o których mowa w ust. 1 i 2 nie zalicza się: zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z powyższym, jeśli zaistnieje sytuacja, iż na mocy wyroku sądu zleceniodawca zwróci zleceniobiorcy nienależnie potrąconą z faktury karę umowną zaliczoną uprzednio w koszty - wówczas u zleceniobiorcy powstanie przychód w momencie faktycznego wpływu omawianej kwoty na jego konto bankowe.

Mając na względzie powyższe, stanowisko strony jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach