Stan faktyczny opisany w przedmiotowym wniosku: - Interpretacja - PDI-415/24/2005

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.10.2005, sygn. PDI-415/24/2005, Urząd Skarbowy w Czechowicach-Dziedzicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny opisany w przedmiotowym wniosku:

Gminny Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli miejscowości "X" wypłaca uczniom z terenu gminy stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe przyznane przez dyrektora szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej w ramach środków przyznanych przez organ prowadzący na ten cel w budżecie szkoły. Organem prowadzącym dla jednostek oświatowych jest gmina - jednostka samorządu terytorialnego. Stypendia przyznawane są na podstawie ustawy z 7.09.1991 r. o systemie oświaty (j.t. z 2004 r. Dz. U. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

Pytanie Wnioskodawcy:

Czy stypendia wypłacone za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe na ww. zasadach podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 czy też na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy ww. stypendia podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy, sposób zastosowania prawa podatkowego: stanowisko Wnioskodawcy nie jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Jak wynika z powyższego zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 39 ww. ustawy wynika m. in. ze spełnienia przesłanki dot. zatwierdzenia zasad przyznawania stypendiów przez określonego ministra.

Natomiast jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 40 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 40b ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z art. 90b ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j. t. z 2004 r. Dz. U. 256, poz. 2572 z późn. zm.) uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa lub budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego. Wg art. 90c ust. 3 Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym są:

  1. stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe;
  2. stypendium Prezesa Rady Ministrów;
  3. stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;
  4. stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Stosownie do art. 90g ww. ustawy szkoła może udzielać stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe.

Wg stanu faktycznego opisanego w zapytaniu 3.08.2005 r. (wpł. 4.08.2005 r.) uzupełnionego pismem z 17.10.2005 r. w przedmiotowej sprawie może mieć zastosowanie jedynie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), bowiem jak wynika z opisanego stanu faktycznego spełnione są wszystkie przesłanki dot. zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych stypendiów za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe, które są jednocześnie:

  1. świadczeniami pomocy materialnej dla uczniów,
  2. są wypłacane z budżetu jednostki samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkoły,
  3. przyznawane są na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Zatem jak wynika z powyższego stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe nie spełniają przesłanek wynikających ani z art. 21 ust. 1 pkt 39, ani z art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym stanowisko GZOSiP jest nieprawidłowe jeśli chodzi o podstawę prawną dot. zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych wypłacanych stypendiów za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe, bowiem w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Czechowicach-Dziedzicach