Ze skierowanego do tut. Organu zapytania wynika, iż w związku z odpłatnym zbyciem lokalu mieszkalnego zostało przez podatnika złożone oświadczenie o ... - Interpretacja - 2403-PDF-415-68-05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.12.2005, sygn. 2403-PDF-415-68-05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze skierowanego do tut. Organu zapytania wynika, iż w związku z odpłatnym zbyciem lokalu mieszkalnego zostało przez podatnika złożone oświadczenie o przeznaczeniu przychodu na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.). Ze złożonego zapytania wynika również, iż uzyskany przychód podatnik zamierza wydatkować na zakup lokalu mieszkalnego od firmy deweloperskiej.

Przedstawiając powyższy stan faktyczny podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy zawarta z deweloperem umowa przedwstępna dot. zakupu lokalu mieszkalnego, oraz wystawione faktury VAT wraz z dowodami wpłat spowodują zwolnienie od opodatkowania kwoty uzyskanej z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego.

Zdaniem podatnika sposób wydatkowania przychodu w przedstawionej wyżej formie wypełnia przesłanki do zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 r. źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust.2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d) innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 28 ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika.

Zgodnie z art. 28 ust. 2a zasada ta nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a) stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży m.in. na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału własnościowego w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem.

Momentem wydatkowania przez podatnika kwot uzyskanych ze sprzedaży na nabycie określonych w tym przepisie rzeczy lub praw jest data faktycznego wydatkowania przychodu, np. data dokonania wpłat do spółdzielni mieszkaniowej, data dokonania przedpłaty na poczet ceny określonej w umowie przedwstępnej i umowie sprzedaży (pod warunkiem sfinalizowania oraz właściwego udokumentowania zawartej transakcji). Przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym wiąże bowiem skutek prawny w postaci zwolnienia określonego przychodu od podatku dochodowego od osób fizycznych nie z faktem zawarcia umowy, lecz z terminem wydatkowania środków pieniężnych określonych w tej umowie. Do zwolnienia dochodu na podstawie omawianego przepisu nie jest niezbędne nabycie w okresie dwóch lat nieruchomości lub prawa do niej, lecz wydatkowanie przychodu na ten cel.

Reasumując powyższe zdaniem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej przedstawione przez podatnika stanowisko jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej