P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1426-PD-415-52/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.12.2005, sygn. 1426-PD-415-52/05, Urząd Skarbowy w Siedlcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa (Dz.U.z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.), w związku ze złożonym przez Firmę Z. wnioskiem z dnia 25.10.2005r. ( data wpływu 27.10.2005r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego- Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż wydatek na opracowanie wniosku o przyznanie dofinansowania projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego będzie kosztem uzyskania przychodu, za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z przedstawionym w powyższym piśmie stanem faktycznym , spółka podatników złożyła wniosek o przyznanie dofinansowania projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw. Powyższe przedsięwzięcie miało polegać na wykonaniu prac i zakupie nowoczesnych środków trwałych , celem zwiększenia konkurencyjności wyrobów, a tym samym wielkości sprzedaży. Wniosek łącznie z biznesplanem został opracowany przez zewnętrzną jednostkę, która wystawiła fakturę VAT. Wniosek został rozpatrzony negatywnie i spółka nie otrzymała dofinansowania. Zdaniem podatników wydatek na opracowanie wniosku będzie kosztem uzyskania przychodu, ponieważ poniesiony został w celu osiągnięcia przychodu i nie został zrefundowany spółce. Zgodnie z przepisem art.23 ust.1 pkt 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów znajdujących się na obszarze Rzeczypospolitej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł w ogóle nie podlegają opodatkowaniu albo są zwolnione od podatku dochodowego.A zatem wydatki za usługę w zakresie przygotowania wniosku o dofinansowanie, pokryte z własnych środków , nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów ze względu na ich związek z przychodami zwolnionymi (dofinansowanie ze środków unijnych).

W myśl zaś postanowień art.21 ust.1 pkt 46 lit.a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez radę Ministrów , właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy. W opinii tut.organu, w związku z faktem, iż zapłata za sporządzenie wniosku była bezpośrednio związana z osiągnięciem przychodu zwolnionego w postaci dotacji, poniesione wydatki w celu uzyskania tych przychodów nie będą stanowić kosztu uzyskania przychodów.Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.Zgodnie z art.1 ust.1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej (j.t.Dz.U.z 2004r. Nr 253, poz.2532 ze zm.) wniesione zażalenie winno zawierać znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł.

Urząd Skarbowy w Siedlcach