POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1433/NG/GF/III/415-93/05/MP

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.11.2005, sygn. 1433/NG/GF/III/415-93/05/MP, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z póżn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.11.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny podany we wniosku wnioskodawcy jest następujący:

Podatnik zawarł z deweloperem przedwstępną umowę zakupu lokalu mieszkalnego. Przedmiotowa umowa zawiera klauzulę zobowiązującą do udostępnienia kupującemu lokalu mieszkalnego bezpośrednio po jego wybudowaniu (na podstawie protokołu odbioru) przed ustanowieniem odrębnej własności. Ustanowienie odrębnej własności nastąpi w 2006 r.

Pytanie podatnika:

Czy wydatki na remont i modernizację wyżej opisanego lokalu mieszkalnego, poniesione od dnia udostępnienia lokalu podatnikowi przez sprzedającego - potwierdzonego protokółem odbioru mogą być odliczone od podatku w ramach tzw. "ulgi remontowej"?

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

Zdaniem podatnika, wydatki na remont i modernizację przedmiotowego lokalu, poniesione od dnia udostępnienia lokalu przez dewelopera (potwierdzonego protokołem odbioru) mogą być odliczone od podatku w ramach "ulgi remontowej", w granicach obowiązujących z tego tytułu limitach.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14 poz. 176 z późn. zm. czyt. dalej: ustawy) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27 obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Za tytuł prawny do lokalu lub budynku mieszkalnego uważa się między innymi:
1. akt własności budynku lub lokalu mieszkalnego,
2. umowę użyczenia,
3. umowę najmu lub dzierżawy,
4. inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.
Jeśli umowa zawarta z inwestorem o wybudowanie lokalu mieszkalnego zawiera klauzulę, iż inwestor zobowiązuje się udostępnić lokatorowi mieszkanie bezpośrednio po jego wybudowaniu, a przed ustanowieniem odrębnej własności lokali - to umowa ta stanowi tytuł prawny, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie.
Ponadto, gdy umowa o budowę lokalu mieszkalnego nie przewiduje oddania lokatorowi mieszkania przed ustanowieniem na jego rzecz odrębnej własności, ale do przekazania lokalu dochodzi na podstawie innej umowy, zobowiązującej przyszłego użytkownika do min. ponoszenia kosztów eksploatacji lokalu, to należy uznać, że w takim przypadku podatnik także posiada tytuł prawny do zajmowanego lokalu.
W przedstawionym stanie faktycznym tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego będzie umowa z deweloperem dotycząca sprzedaży mieszkania oraz protokół zdawczo odbiorczy, na podstawie którego będzie Pan dysponował mieszkaniem. Odliczeniu od podatku dochodowego, w ramach tzw. ulgi remontowej podlegać będą wydatki poniesione od dnia udostępnieniu lokalu mieszkalnego (po podpisaniu protokołu zdawczo - odbiorczego) do dnia 31.12.2005 r. (tj. do końca obowiązywania przedmiotowej ulgi).
W myśl art. 27 a ust. 6 pkt 1 ustawy wysokość wydatków poniesionych przez podatnika ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej (...).
Szczegółowe określenie rodzajów wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. (Dz. U. Nr 156 poz. 788).

POUCZENIE

1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia,
2. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia,
3. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia. Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5,00 zł na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 253 poz. 2532) oraz rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz. U. Nr 110 poz. 1176 z późn. zm.).

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów