P o s t a n o w i e n i e - Interpretacja - 1439/DF/410/431/2005/Art.14a

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.11.2005, sygn. 1439/DF/410/431/2005/Art.14a, Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P o s t a n o w i e n i e

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14 a § 1 - 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm./, w związku z Pani wnioskiem z dnia 20.09.2005r (data wpływu do tut. Urzędu 26.09.2005r) o dokonanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy wyrażone w odniesieniu do zagadnienia poruszonego w powyższym wniosku (tj. pytanie 1 i 2) jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W złożonym wniosku z dnia 20.09.2005r /data wpływu do tut. Urzędu 26.09.2005/ przedstawiła Pani stan faktyczny, z którego wynika, iż prowadząc sklep elektryczny często zdarzają się sytuacje, że fakturę za materiały dostaje Pani w innym terminie niż towar, który przyjmuje na magazyn niezwłocznie po otrzymaniu.

Zgodnie z zapisem § 17 ust. 1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów z dnia 26 sierpnia 2003r (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych podlega zaewidencjonowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Natomiast § 30 ust. 3 rozporządzenia przewiduje możliwość dokonywania zapisów w porządku chronologicznym na podstawie dowodów księgowych, w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenie z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Podstawą zapisu w księgach zakupu towarów i materiałów powinny być faktury od dostawcy. Natomiast jeżeli towar dostarczany jest do zakładu podatnika przed otrzymaniem faktury, wówczas podatnik ma obowiązek niezwłocznie ująć w podatkowej księdze fakt otrzymania towaru tj. stosownie do zapisu § 16 ust. 2 rozporządzenia na podstawie:sporządzonego szczegółowego opisu odebranego towaru, lubspecyfikacji dostawcy (np. dowodu Wz)które są potwierdzone datą przyjęcia towaru i podpisem osoby, która je przyjęła. Po otrzymaniu faktury, dowód należy porównać z wynikającymi z niej danymi. Ewentualna różnica w stosunku do wartości podanej w fakturze musi być wpisana do księgi w dniu otrzymania faktury.

Natomiast ustosunkowując się do zawartego we wniosku drugiego pytania, odnośnie księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów faktur za media m.in. rozmowy telefoniczne, które często odnoszą się do dwóch lat (np. abonament za styczeń, a rozmowy za grudzień poprzedniego roku), tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż zgodnie z art. 22 ust. 5 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mają prawo potrącać koszty w roku podatkowym, którego dotyczą. Warunkiem stosowania tej metody jest konsekwentne prowadzenie ksiąg, w każdym roku podatkowym, w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do jednego roku podatkowego. Istotne przy tym jest, iż zasada memoriałowa powinna być stosowana w odniesieniu do wszystkich kosztów danego roku i nie może być stosowana w sposób wybiórczy. Wybierając zasadę potrącania kosztów w roku, którego dotyczą zawartą w w/w artykule, nie miała Pani możliwości zarachowania do kosztów uzyskania przychodów miesiąca grudnia faktury, która dotyczy miesiąca grudnia i stycznia, gdyż otrzymała ją Pani w miesiącu styczniu.

Skoro zarachowanie wydatków nie było możliwe w roku podatkowym, którego dotyczą, to w odniesieniu do powyższych wydatków będzie miał zastosowanie przepis art. 22 ust. 6 powołanej ustawy, który w tym przypadku pozwala prowadzącym książkę przychodów i rozchodów potrącić koszty w roku, w którym zostały poniesione.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że stanowisko zajęte przez Panią we wniosku jest prawidłowe.

Jednocześnie nadmienia się, że tut. organ udzieli odpowiedzi w zakresie podatku VAT odrębnym postanowieniem.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika , inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacja podatkowa przysługuje prawo złożenia zażalenia. Zażalenie składa się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej/ za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer