POSTANOWIENIE - Interpretacja - PBI-1/415/166/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.12.2005, sygn. PBI-1/415/166/05, Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 21.10.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych odnośnie pierwszego zapytania dotyczącego opodatkowania uzyskanego przychodu, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, ze jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w Polsce zamierza Pan zawrzeć z osobą będącą obywatelem Stanów Zjednoczonych Ameryki (inwestor) umowę polegającą na tym, że inwestor przekaże Panu jako przedsiębiorcy środki finansowe na realizowanie planowanego przedsięwzięcia, a przedsiębiorca we własnym imieniu lecz na rachunek inwestora dokona zakupu nieruchomości położonej na terenie Polski.
Zdaniem Pana, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zmianami), będzie uzyskana przez przedsiębiorcę z tego tytułu prowizja.
Przy założeniu, że nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie wymaga zezwolenia wydanego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych na podstawie ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 2004 r. nr 167, poz. 1758 ze zmianami), przedsiębiorca może w ramach umowy o powiernicze nabycie nieruchomości dokonać za wynagrodzeniem, zakupu we własnym imieniu na rachunek cudzoziemca - inwestora.
Instytucja powiernictwa inwestycyjnego ma swoje źródło w umowie zlecenia, uregulowanej w kodeksie cywilnym, w art. 734 i następnych.

Zgodnie z art. 740 kc zleceniobiorca obowiązany jest do wydania zleceniodawcy wszystkiego co przy wykonaniu zlecenia dla niego uzyskał, chociażby w imieniu własnym.
Zleceniobiorca może z kolei domagać się od zleceniodawcy zaliczki na niezbędne wydatki, a także żądać zwrotu wydatków, które poczynił w celu wykonania zlecenia.
W związku z powyższym przychodem przedsiębiorcy, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, będzie wynagrodzenie uzyskane z tytułu zakupu nieruchomości i przeniesienia jej własności na inwestora, remontu nieruchomości i pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości po przeniesieniu jej własności na inwestora.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem tutejszego Organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie na postanowienie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę oraz zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza