Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 22.01.2... - Interpretacja - I/415/17/03

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.04.2003, sygn. I/415/17/03, Urząd Skarbowy w Żaganiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 22.01.2003r. w sprawie zawartej umowy o dzieło z rolnikiem - Urząd Skarbowy w Żaganiu wyjaśnia, że uregulowania obowiązujące od dnia 01.01.2003r. dotyczące obowiązków płatników wypłacających należności z tyt. umów o dzieło zawarte są w art. 41 ust. 1 i 2, art. 42 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 2 i ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). Osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. l i 3 z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 5-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 20% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9, oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b). Płatnicy, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, właściwego według siedziby płatnika, a w przypadku braku siedziby - według miejsca zamieszkania płatnika, W terminie przekazania kwoty pobranego podatku (zaliczek) płatnicy są obowiązani przesłać określonym wyżej urzędom skarbowym - zbiorcze deklaracje według ustalonego wzoru tj. PIT- 4. W terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy są obowiązani przesłać podatnikom, oraz urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania podatnika imienne informacje o wysokości dochodu oraz potrąconych przez płatnika w roku podatkowym składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. l pkt 2, oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej w roku podatkowym przez płatnika i składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczonej, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, a także o pobranych zaliczkach na podatek, sporządzone według ustalonego wzoru tj. PIT-8B. W razie zaprzestania przez płatnika prowadzenia działalności przed terminem, o którym mowa wyżej, jest on obowiązany przesłać tę informację w terminie do dnia zaprzestania działalności.

Zaznaczyć należy ponadto, że w przypadku gdy osoba, z którą zawarto umowędokonuje zrywki drewna w ramach działalności gospodarczej podmiot dokonujący wypłaty należności nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy. Osoba otrzymująca tę należność obowiązana jest rozliczać się samodzielnie.

Natomiast do należności wypłaconych w roku 2002r. z tytułu zrywki drewna na rzecz rolników prowadzących gospodarstwo rolne miały również zastosowanie przepisy art. 6. ust.2 pkt 1 lit. b), ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. 1998r. Nr 144 poz. 930 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2002r. Zgodnie z tymi przepisami opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegały również przychody rolników prowadzących gospodarstwo rolne m.in. z usług świadczonych osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym w zakresie przewozu mleka do punktów skupu, zrywki i wywozu drewna z lasu do punki ów przeładunkowych oraz przewozu uczniów do szkół. Ryczałt od ww. przychodów wynosił 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 lit. e), ww. ustawy i podlegał rozliczeniu na podstawie art. 18 ust. 1, art. 19 ww. ustawy, jeżeli podatnik przed pierwszą wypłatą należności nie zawiadomił w formie pisemnej płatnika, że nie spełnia warunków do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub zrzekł się opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy. Płatnicy obowiązani byli wówczas obliczyć i pobrać ryczałt przy każdorazowej wypłacie należności oraz przekazać kwotę pobranego ryczałtu pomniejszonego o kwotę składek na ubezpieczenie zdrowotne w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym na rzecz podatnika dokonano wypłaty należności - na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika. W tym samym terminie obowiązani byli ponadto złożyć w Urzędzie Skarbowym, zbiorczą deklarację wg ustalonego wzoru tj. PIT-8R W terminie do 15 marca roku następującego po roku podatkowym płatnicy byli obowiązani przesłać podatnikom osiągającym ww. przychody oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika imienne informacje o wysokości przychodu i pobranym ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych wg ustalonego wzoru tj. PIT-26R.

Urząd Skarbowy w Żaganiu