Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na wydobyciu i sprzedaży kredy jeziornej otrzymuje ze Stacji Chemiczno-Rolniczej dotacje z tytułu sprzedaży wapna dla rolników.
Stan prawny:
Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2003 - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z pewnymi zastrzeżeniami, suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów, przy czym dochodem - zgodnie z postanowieniami art. 9 ust. 2 tej ustawy - jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym, z zastrzeżeniami wymienionymi w tym przepisie.
Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 47 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
W myśl art. 72 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003r., nr 15, poz. 148 ze zm.) z budżetu państwa mogą być udzielane dotacje przedmiotowe kalkulowane według stawek jednostkowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa, przy czym stawki dotacji, o których mowa w tym przepisie oraz szczegółowe zasady i tryb udzielania oraz rozliczania tych dotacji ustala w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw rolnictwa oraz minister właściwy do spraw rozwoju wsi w porozumieniu z Ministrem Finansów.
Zgodnie z powyższą delegacją Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał rozporządzenie z dnia 22 maja 2002r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 65, poz. 595 ze zm.). Zgodnie z § 2 tego rozporządzenia dotacje, o których mowa w tym rozporządzeniu, są udzielane na zadania w ramach kwot wydatków budżetowych określonych w ustawie budżetowej na dany rok.
W rozdziale 7 rozporządzenia z 22.05.2002r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi określił zasady przyznawania dotacji na dofinansowanie kosztów stosowania nawozów wapniowych oraz zasady i tryb ich udzielania. Z dotacji tej może m.in. skorzystać podmiot produkujący nawozy wapniowe z produkcji podstawowej (odmiany - symbole od 01 do 05), wapno kredowe pochodzenia naturalnego - kopalina (odmiany - symbole od 06a do 09a) oraz nawozy wapniowo-magnezowe (odmiany - symbole od 01 do 07), jeżeli posiada koncesję na wydobycie kopalin (surowców), wydaną na podstawie odrębnych przepisów, lub wyprodukował je z surowców wydobytych z kopalni posiadającej koncesję (par. 35 pkt 4 ww. rozporządzenia).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik otrzymuje ze Stacji Chemiczno-Rolniczej dotacje na sfinansowanie kosztów produkcji sprzedanych nawozów wapniowych. A zatem w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego, dotacje przedmiotowe otrzymywane przez Podatnika na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa - jako, że otrzymywane są z budżetu państwa - korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych przewidzianego w art. 21 ust 1 pkt 47b) ustawy z dnia 26.07.1991r.
Jednocześnie jednak zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów - wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a-47c i 48, to wydatki sfinansowane otrzymaną dotacją nie będą stanowiły u Podatnika kosztów uzyskania przychodów.