Temat interpretacji
Pismem z dnia 19.01.2005r /uzupełnionym w dniu 08.02.2005r/ zwróciła się Pani o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych odbyciem kursu języka angielskiego za granicą. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadząc biuro rachunkowe obsługuje Pani podmioty krajowe, jak i zagraniczne.
Rozszerzenie działalności o obsługę podmiotów zagranicznych wiązało się, zdaniem Pani, z koniecznością odbycia kursu języka angielskiego za granicą połączonego z praktyką w księgowości i poniesienie w związku z tym wydatków związanych m.in. z otrzymaniem wizy, przelotem, zakwaterowaniem, dietami.
- Definicja kosztów uzyskania przychodów zawarta w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ ma charakter ogólny. Zgodnie z powołanym przepisem za koszty uzyskania przychodów uznaje się wszelkie wydatki, które :- zostały poniesione w celu uzyskania przychodu- nie zostały wyłączone z tej kategorii wydatków na mocy art. 23 ustawyZatem w przypadku, w którym istnieje związek przyczynowo - skutkowy między poniesionym wydatkiem, a przychodem podatnik ma prawo uznać ten wydatek za koszt, chyba,że jest on wymieniony w art. 23
w/w ustawy.
Sam fakt poniesienia i udokumentowania wydatków, które Pani poniosła w związku z dokształcaniem nie oznacza jeszcze prawa ujęcia powyższych wydatków w kosztach uzyskania przychodów. Warunkiem koniecznym jest udowodnienie, że ponosząc go podatnik zdobył umiejętności, które przyczyniły się do zwiększenia przychodów.
Wydatki jakie poniosła Pani z podróżą to m.in. wydatki dotyczące przejazdów, zakwaterowania, wyżywienia. Przedsiębiorcy nie dotyczy rozporządzenie w sprawie zagranicznych podróży służbowych, a zatem nie przysługują mu kwoty ryczałtowe na pokrycie w/w wydatków, z wyjątkiem diet w wysokości określonej dla pracowników. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów można zaliczyć wartość diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność i osób z nimi współpracujących do wysokości diet przysługujących pracownikom na podstawie rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r, w prawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju /Dz.U. Nr 236, poz. 1991 z późn. zm./. Nie stanowią natomiast kosztu uzyskania przychodu:diety z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą, w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikomfaktycznie poniesione wydatki na wyżywienie przedsiębiorcy w czasie podróżyPowyższe diety nie wymagają udokumentowania, ich rozliczenia dokonuje się na dowodzie wewnętrznym, zwanym rozliczeniem delegacji służbowej lub na formularzu "Polecenie wyjazdu służbowego". Pozostałe wydatki związane z podróżą należy udokumentować rachunkami lub fakturami.
Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza,że w przedmiotowej sprawie zachodzą podstawy do uznania wydatków na szkolenie za granicą, wizy, diety za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem że wiążą się one z prowadzoną działalnością gospodarczą i wpływają na uzyskanie przychodu z w/w źródła