Z przedstawionego stanu faktycznego zawartego w złożonym zapytaniu wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na świadczeniach usług ... - Interpretacja - PDFI/415-19/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.11.2004, sygn. PDFI/415-19/04, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego zawartego w złożonym zapytaniu wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na świadczeniach usług stomatologicznych jako lekarz stomatolog w dwóch miastach tj. Warszawie i Białymstoku. Obecnie dwa razy w tygodniu przemieszcza się Pani między tymi miastami korzystając ze środków transportu jakie oferuje PKP i PKS. W przyszłości zamierza Pani kupić samochód i korzystać z przejazdów samochodem do miejsc wykonywania działalności gospodarczej.
Zdaniem Pani wydatki związane z kursem na prawo jazdy mogłaby Pani zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła, są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
W świetle tego przepisu, aby poniesiony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów wymagane jest istnienie związku przyczynowego między ponoszonymi wydatkami a uzyskiwanym przychodem tj. aby poniesienie tych wydatków miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów.Ponadto ponoszone koszty uzyskania przychodów z poszczególnego źródła muszą obiektywnie mieć na celu dążenie do uzyskania przychodów z tego samego źródła.

Jak wynika z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego, prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług stomatologicznych. Charakter prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej wskazuje, że w celu jej prowadzenia niezbędne są Pani uprawnienia w zakresie świadczenia usług stomatologicznych.
Uzyskanie prawa jazdy uprawnia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Jest niezbędne do osobistego świadczenia usług transportowych (wykonywania zawodu kierowcy) oraz prywatnie w celu kierowania pojazdami.
W Pani przypadku wydatki poniesione na uzyskanie uprawnienia do kierowania pojazdami tj. "Prawa jazdy" są wydatkami o charakterze osobistym i nie mają bezpośredniego wpływu na wielkość osiąganych przychodów z wykonywanej działalności gospodarczej.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że wydatki ponoszone za uczestnictwo w kursie na "Prawo jazdy" nie powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie świadczonych usług stomatologicznych.
Zatem błędne jest Pani stanowisko w powyższej sprawie.

Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej