Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach odpowiadając na pismo z dnia 15.04.2003 r. uprzejmie informuje, że poruszone w nim zagadnienie dotyczące zaliczania w ... - Interpretacja - OG-005/65/03/KW/415/17/03

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.04.2003, sygn. OG-005/65/03/KW/415/17/03, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach odpowiadając na pismo z dnia 15.04.2003 r. uprzejmie informuje, że poruszone w nim zagadnienie dotyczące zaliczania w koszty działalności wydatków przedsiębiorcy poniesionych na odpłatne dokształcanie regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Z przepisów wymienionej ustawy wynika, że poniesienie przez podatnika wydatków związanych z podnoszeniem swoich umiejętności zawodowych umożliwia pomniejszenie należnego podatku dochodowego na dwa sposoby, tzn. albo poprzez pomniejszenie uzyskanego przychodu, czyli uwzględnienie ich w kosztach, albo poprzez pomniejszenie podatku dochodowego o 19 % wydatków, czyli wykorzystanie ulgi podatkowej. Nie zawsze jednak taki wybór jest możliwy. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zarówno w odniesieniu do kosztów uzyskania, jak i do ulgi podatkowej, określa warunki, które muszą być spełnione, aby tego rodzaju wydatki mogły być uwzględnione przy obliczaniu podatku dochodowego. Przy czym warunki te są inne przy kwalifikowaniu tych wydatków do kosztów i przy stosowaniu ulgi.

Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z treści ogólnej definicji kosztu podatkowego wynika, że podstawowym warunkiem zaliczenia wydatku do kosztu jest poniesienie go z zamiarem osiągnięcia przychodu. Zatem w przypadku, w którym istnieje związek przyczynowo - skutkowy między poniesionym wydatkiem, a przychodem, podatnik ma prawo uznać ten wydatek za koszt chyba, że znajdzie się on na liście negatywnej określonej w art. 23 ustawy.

Ujęcie, zatem w kosztach uzyskania wydatków poniesionych przez podatnika na podnoszenie swoich umiejętności musi być związane z utrzymaniem lub zwiększeniem wysokość przychodów z określonego źródła. Przesądza o tym ogólna definicja kosztu podatkowego i brak wyszczególnienia tego rodzaju wydatków na tzw. negatywnej liście wydatków i odpisów nie uznawanych za koszty.

Generalnie dokształcanie, szkolenie jest dla właściciela firmy inwestowaniem w siebie. Aby cenę szkolenia zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu musi istnieć bezpośrednie przełożenie zdobytych umiejętności na powstanie przychodu. Sam fakt poniesienia i udokumentowania wydatku związanego z dokształcaniem, szkoleniem podatnika nie oznacza jeszcze automatycznego prawa ujęcia go w kosztach uzyskania. Warunkiem koniecznym jest przekonujące wykazanie, że ponosząc go podatnik zdobył umiejętności, które przyczyniły się do zwiększenia przychodów.

Warunki ograniczające stosowanie drugiego sposobu pomniejszania podatku dochodowego o wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji, tj. warunki ograniczające stosowanie ulgi podatkowej wynikają z treści art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. b i 27a ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. Stosownie do aktualnego brzmienia art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. b, podatek dochodowy obniżony o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe. W myśl art. 27a ust. 8 ustawy za wydatki te uważa się wydatki z tytułu:

  • dokształcania w formach szkolnych i pozaszkolnych, określonych w przepisach w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych,
  • poddania się egzaminowi na tytuł kwalifikacyjny,
  • nauki języka obcego w formach zorganizowanych przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie.

Wskazanie, iż podatnik może odliczyć wydatki poniesione na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe dowodzi, że uwzględniane mogą być w uldze tylko te wydatki, które dotyczą kosztów opłacenia szkolenia. Ponadto wysokość ulgi ograniczona jest górnym limitem odliczeń. Podatnik może odliczyć od podatku nie więcej niż 19 % kwoty stanowiącej trzykrotność najniższego wynagrodzenia za pracę za grudzień roku poprzedzającego rok podatkowy, tj. np. w roku 2003 - 433.20zł.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierają ponadto dodatkowe warunki, których spełnienie umożliwia podatnikowi skorzystanie z ww. ulgi. Otóż podatnik może pomniejszyć podatek o wydatki na dokształcanie i doskonalenie zawodowe (w granicach określonego limitu), jeżeli:

  • nie odliczył ich od podatku w ramach ulgi na odpłatne kształcenie w szkołach wyższych,
  • nie zostały zaliczone przez niego do kosztów uzyskania przychodów - dotyczy to podatników prowadzących działalność gospodarczą i ustalających podatek za pomocą ksiąg rachunkowych lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub,
  • nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, np. przez zakład pracy, chyba, że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu.
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach