Temat interpretacji
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Pracodawca, działając na podstawie § 4 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości i warunków wypłacania świadczeń urzędnikom państwowym przeniesionym do pracy do innej miejscowości (Dz. U. Nr 66, poz. 597), dokonał w miesiącu listopadzie zwrotu kosztów dojazdu do pracy za okres od stycznia do października na podstawie przedłożonych oryginalnych imiennych biletów PKP i PKS.
Zdaniem pytającego zwrot omawianych kosztów podlega zwolnieniu od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt
112 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wątpliwość płatnika dotyczy wysokości kosztów uzyskania przychodu, jakie należy przyjąć przy naliczaniu miesięcznej zaliczki na podatek.
Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu 01.01.2004 r. (art. 21 ust. 1 pkt 112 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t..: Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.)), wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów dojazdu pracownika do zakładu pracy, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy wynika wprost z innych ustaw.
Jako "inne ustawy" należy tutaj rozumieć:
- Z przedstawionego przez Urząd stanu faktycznego wynika, że inwestorem całego przedsięwzięcia jest Urząd Miejski, natomiast użytkownikiem w/w urządzeń jest jednoosobowa spółka gminy - Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., która ponosi bieżące koszty
eksploatacyjne oraz pobiera opłaty z tytułu odprowadzania ścieków. Urząd Miejski nie dokonuje natomiast sprzedaży usług w zakresie odprowadzania ścieków.
- 2. ustawę z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym,
- 3. ustawę z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej,
- 4. ustawę z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej,
- 5. ustawę z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu,
- 6. ustawę z dnia 20 czerwca 1985 r. o Prokuraturze,
- 7. ustawę z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach,
- 8. ustawę z dnia 27 lipca 2001 r. o Ustroju Sądów Powszechnych.
Jak wynika z przedstawionych przepisów, zwrot kosztów dojazdu do pracy dokonany pracownikom nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 112 w/pow. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 2 pkt 3 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, w
przypadku gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę - wynoszą 127,82 zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1533,84 zł.