W dniu 21.02.2005r. złożył Pan w tut. Urzędzie Skarbowym pisemne zapytanie dotyczące możliwości odliczenia od dochodu wydatku na zakup komputera w ra... - Interpretacja - 1425/032/415/9/05/Sza

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.03.2005, sygn. 1425/032/415/9/05/Sza, Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 21.02.2005r. złożył Pan w tut. Urzędzie Skarbowym pisemne zapytanie dotyczące możliwości odliczenia od dochodu wydatku na zakup komputera w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Podatnik jest mieszkańcem Domu Weterana, jest inwalidą pierwszej grupy z uszkodzeniem narządów kończyn dolnych, porusza się na wózku inwalidzkim. Wyjaśnia, że zestaw komputerowy znacznie ułatwia mu komunikowanie się z całym światem. Część pieniędzy na w/w zestaw komputerowy czyli kwotę 2.400,00zł otrzymał z MOPS, a kwotę 600,00zł dopłacił z własnych środków, i tylko od tej kwoty Podatnik chciałby skorzystać z ulgi. W załączeniu dołączył umowę z MOPS, przedmiotem tej umowy jest udzielenie przez Prezydenta pomocy finansowej Nabywcy ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w celu nabycia sprzętu i usług likwidujących bariery w komunikowaniu się, a także fakturę za zakup sprzętu komputerowego na kwotę 3.000,00zł. W tut. Urzędzie Skarbowym nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późn. zm.), odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne, oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną.Na podstawie art. 26 ust. 7a w/w ustawy za wydatki na powyższe cele uważa się m. in. wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosowanie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego (zakupiony sprzęt i urządzenia ułatwiające wykonywanie czynności życiowych muszą cechować się indywidualnym przeznaczeniem i niezbędnością w rehabilitacji oraz ułatwiać wykonywanie czynności życiowych w związku z niepełnosprawnością).

Zgodnie z art. 26 ust. 7d w/w ustawy warunkiem odliczenia w/w wydatków, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:1)orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub 2)decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy albo rentę szkoleniową, albo3)orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.Wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie (art.26 ust.7c w/w ustawy).Wydatki, o których mowa wymienione wyżej podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku, gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy, odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek innej formie(art. 26 ust. 7b w/w ustawy).Wobec powyższego zakup w/w sprzętu będzie podlegał odliczeniu od dochodu w wysokości 600.00zł - odliczenie należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w stanie prawnym obowiązującym w dacie złożenia przedmiotowego wniosku.

Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu