Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze... - Interpretacja - PDF II/415-54/03

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.12.2003, sygn. PDF II/415-54/03, Urząd Skarbowy w Oświęcimiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) - w odpowiedzi na pismo z dnia 12 listopada 2003 r. (wpływ 17.11.2003 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, wyjaśnia co następuje:
1) w sprawie umorzenia czynszu:

W świetle art. 9, ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) - dalej u.p.d.o.f. - opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem wymienionych w art. 21 i 52 ustawy.

Zgodnie z art. 10, ust. 1, pkt 9 w związku z art. 20, ust. 1 u.p.d.o.f. - za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14 dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12 - 14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
Przez nieodpłatne świadczenia należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątku tej osoby, mające konkretny wymiar finansowy.

Przyznane przez Firmę nieodpłatne świadczenie w postaci umorzenia czynszu mieszkaniowego osobom nie będącym ich pracownikami stanowi dla tych osób przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20, ust. 1 u.p.d.o.f.. Ponadto dokonane świadczenia nie zostały wymienione w Katalogu zwolnień przedmiotowych, tj. w art. 21 cyt. ustawy.
Zatem wartość takich świadczeń stanowi przychód dla celów podatkowych co oznacza, że kwota przychodu odpowiadająca kwocie umorzonego czynszu powinna być doliczona do pozostałych przychodów uzyskanych w roku podatkowym przez osobę, której czynsz umorzono i opodatkowana w zeznaniu rocznym.

Na podstawie obowiązującego przepisu art. 42a u.p.d.o.f. osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, osoby prawne, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w wyżej cyt. art. 20, ust. 1 ustawy, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21 i 52 ustawy, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego - mają obowiązek sporządzić w trzech egzemplarzach, odrębnie dla każdego podatnika informację o wysokości przychodów (PIT-8C) i w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku podatkowego przekazać jeden egzemplarz podatnikowi, a drugi - urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

Z powołanego przepisu wynika, że obowiązek sporządzania imiennej informacji występuje zarówno w sytuacji, gdy wyżej wymienione osoby dokonywały na rzecz podatników świadczeń o charakterze pieniężnym, jak i niepieniężnym.
2) w sprawie instytucji prawnej, która mogłaby uwolnić powyższe osoby z obowiązku podatkowego

Stosownie do art. 67 § 1 cyt. na wstępie ustawy - Ordynacja podatkowa (dalej u.O.p.) - w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy na wniosek podatnika może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną, jednak dopiero w momencie powstania zaległości podatkowej.

Zatem zajęte stanowisko w przedmiotowej sprawie jest niezgodne z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

Urząd Skarbowy w Oświęcimiu