Z przedstawionego przez Liceum Ogólnokształcące w piśmie z dnia 3.11.2004r. stanu faktycznego wynika, że nauczyciele, którzy pracują w Liceum Ogólnok... - Interpretacja - 1463/WD/4117/5/125/198/04/05/IS

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 25.01.2005, sygn. 1463/WD/4117/5/125/198/04/05/IS, Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Liceum Ogólnokształcące w piśmie z dnia 3.11.2004r. stanu faktycznego wynika, że nauczyciele, którzy pracują w Liceum Ogólnokształcącym dostali dopłaty do czesnego dla studiujących nauczycieli finansowane ze środków budżetowych. Od tych kwot został potrącony podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. ( Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm. ) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Odrębnymi przepisami, które regulują zasady finansowania dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli, jest ustawa z dnia 26 stycznia 1982r. - Karta Nauczyciela ( Dz. U. z 2003r. nr 118, poz. 1112 ze zm. ). Na podstawie art. 70a ust. 1 powołanej ustawy w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie dozkonalenia zawodowego nauczycieli w wysokości 1 % planowanych środków przeznaczonych na wynagrodzenie osobowe nauczycieli.

Szczegółowe zasady i tryb dystrybucji, wydzielonych w myśl powyższego przepisu, środków na dofinansowanie dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29.03.2002r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz. U. z 2002r. nr 46, poz. 430).

Zgodnie z paragrafem 2 ust. 2 powyższego rozporządzenia ze środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli, przyznanych na podstawie art. 70a ust. 1 powyższej ustawy, dofinansowuje się w części lub w całości: opłaty za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli,opłaty za kursy kwalifikacyjne i doskonalające, seminaria oraz inne formy doskonalenia zawodowego dla nauczycieli skierowanych przez dyrektora szkoły lub placówki,koszty przejazdów oraz zakwaterowania i wyżywienia nauczycieli, którzy na podstawie skierowania udzielonego przez dyrektora szkoły lub placówki uczestniczą w różnych formach doskonalenia zawodowego, a w szczególności uzupełniają lub podnoszą kwalifikacje.

W myśl paragrafu 7 powyższego rozporządzenia organ prowadzący szkołę, w porozumieniu z dyrektorami szkół i placówek, ustala corocznie maksymalną kwotę dofinansowania opłat za kształcenie nauczycieli oraz specjalności i formy kształcenia, na które dofinansowanie jest przyznawane.

W świetle powyższych przepisów wartość świadczeń przyznanych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego nauczycieli jest wolna od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust.1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Radomiu