W myśl przepisu art.12 ust.2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ... - Interpretacja - US-36/2CF/415/IP-104/JB/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.12.2004, sygn. US-36/2CF/415/IP-104/JB/2004, Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W myśl przepisu art.12 ust.2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz.1956) - wydatki, o których mowa w art.27a ust.1 pkt 1 ustawy wymienionej w art.1, w brzmieniu obowiązującym w 2003r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadch określonych w art.27a i art.45 ust.3a pkt 1 ustawy wymienioenj w art.1, w brzmieniu obowiązującym w 2003r.Stosownie do treści art.27a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz.176 ze zm.) - podatek dochodowy od osób, o których mowa w art.3 ust.1 obliczony zgodnie z art.27, obnizony zgodnie z art.27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych, w ust.2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzileni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Z uwagi na brak definicji "remont" i "modernizacja" w przepisach prawa podatkowego wyjaśnienie treści pojęć użytych w art.27a ust.1 pkt 1 ustawy może nastąpić poprzez zastosowanie definicji słownikowej. Zatem na podstawie "Słownika Języka Polskiego PWN" po redakcją prof. Mieczysława Szymczaka (wydawnictwo Naukowe PWN - Warszawa 1996r.):
- remont - to przywrócenie wartości użytkowej danego obiektu,
- modernizacja - to unowocześnienie, uwspółcześnienie czegoś.
Remontowymi są zatem prace o charakterze odtworzeniowym. Natomiast efektem modernizacji powinno być podniesienie walorów użytkowych lokalu, czy też budynku mieszkalnego. Zarówno remont i modernizacja winny wywierać bezpośrednie skutki względem lokalu (budynku), a nie względem jego wyposażenia.
Ponadto przedmiotowe wydatki podlegają odliczeniu jeżeli:
1. mieszczą się w zakresie rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. Nr 156, poz.788)
2. zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodami wpłaty
3. nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu
4. dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych, znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynkuu mieszklanego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy zostało wydane na podstawie delegacji ustawowej określonej w art.27a ust.7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, cyt. "Minister właściwy do spraw gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej w porozumieniu z ministerm właściwym do psraw finansów publicznych, określi w drodze rozporządzenia zakres i rodzaje wydatków, o których mowa w ust.1 pkt 1 i ust.4, mając na uwadze w szczególności konieczność zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych podatnika."
Uwzględniając powyższe ulgą objętę są wyłącznie wydatki, które podnoszą standart użyteczności mieszkania w sposób trwały oraz, że odliczeniu podlegają wydatki mające zaspokoić podstawowe potrzeby mieszkaniowe podatnika, stwierdzono, że takich warunków nie spełniają meble kuchenne do stałej zabudowy wraz z akcesoriami. Znajduje to swoje uzasadnienie w utrwalonej linii orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego (por. wyroki: I S.A./GD 250/97 z dnia 25 lutego 1999r., I SA/GD/ 1055/00 z dnia 11 lipca 2003r., IS.A./GD 1896/00 z dnia 12 grudnia 2003r.). wykonanie stałej zabudowy kuchni jest de facto wyposażeniem tego pomieszczenia w komplet szafek połączonych z poszczególnymi elemaentami pomieszczenia i w istocie rzeczy ze względu na swoją funkcjonalność nie różni się od nabywanych w handlu gotowych mebli. Zabudowę można zdemontować i jakkolwiek demontaż zabudowy może wiązać się z powstaniem pewnych szkód, to jednak nie ma wpływu na ocenę charakteru przedmiotowych wydatków.
Natomiast w przypadku wydatków poniesionych na zakup piekarnika, okapu i płyty do gotowania, stwierdza się ,że urządzenia te służą zaspokojaniu podstawowoiych potrzeb podatnika w zakresie gotowania i pieczenia. Z tym, że okap winien stanowić element instalacji wentylacyjnej i być podłączonych do kanału wentylacyjnego.

Mając na uwadze powołany stan prawny i przedstawiony przez przez Panią stan faktyczny, tut Organ nie podziela Pani stanowiska wyrażonego w piśmie w zakresie możliwości dokonania odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na zakup mebli kuchennych do stałej zabudowy wraz z akcesoriami, natomiast podziela Pani stanowisko w zakresie możliwości odliczenia od podatku wydatków poniesionych w roku 2004 na zakup piekarnika, okapu i płyty do gotowania.

Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście