Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
(tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 17.10.2005 r., uzupełnionym pismem złożonym w dniu 10.11.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków tytułem montażu internetu w komputerze, części do tego montażu, comiesięcznych opłat abonamentowych - w wysokości 50% poniesionych kwot, jest nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 17.10.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony następnie pismem złożonym w dniu 10.11.2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z opisu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że wnioskodawca rozpoczął od 01.02.2005 . prowadzenie działalności gospodarczej - specjalistyczna praktyka lekarska. Wnioskodawca w październiku 2005 r. poniósł wydatki związane z instalacją internetu w komputerze (internet bezprzewodowy), tj. wydatki związane z montażem internetu wraz z kosztami części (antena, łącza, wzmacniacz); łącznie wydatki wyniosły 400,00zł. Komputer nie jest środkiem trwałym przedsiębiorstwa, stanowi wspólność majątkową wnioskodawcy i jego żony. Internet jest wykorzystywany przy prowadzeniu działalności gospodarczej (nowości medyczne), z internetu korzysta również żona wnioskodawcy. Wnioskodawca wskazał, że nie dysponuje dowodem, który
by potwierdził w jakiej części wykorzystuje internet do działalności gospodarczej. Na fakturze rozliczeniowej za korzystanie z internetu nie są wyszczególnione poszczególne rodzaje połączeń.
Wnioskodawca ma wątpliwości dotyczące zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków tytułem montażu internetu w komputerze, części do tego montażu i comiesięcznych opłat abonamentowych za korzystanie z internetu.
Stanowisko podatnika:
Podatnik wyraził swoje stanowisko, że wydatki z tych tytułów może zaewidencjonować w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej w wysokości 50% poniesionych wydatków z uwagi na to, że jego żona także korzysta z internetu, a komputer jest wspólną własnością małżonków.
Stanowisko tut. organu podatkowego:
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Użyty przez ustawodawcę, w powołanym wyżej przepisie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwrot "w celu osiągnięcia przychodów" oznacza, iż aby określony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, to pomiędzy tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy. Generalnie można przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.
Tak więc podatnik może uznać poniesione wydatki za koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że:
- wydatki te zostaną faktycznie poniesione,
- ich poniesienie ma związek z osiąganym przychodem,
- wydatki te nie mogą znajdować się w grupie wydatków i odpisów, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów,
- poniesienie wydatku w celu uzyskania przychodu musi być właściwie udokumentowane.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zainstalowany internet nie jest wykorzystywany przez Pana wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Komputer nie stanowi składnika majątkowego Pana przedsiębiorstwa. Zatem wydatki na ulepszenie tego urządzenia (poprzez zainstalowanie internetu), tj. wydatki związane z montażem internetu wraz z kosztami części nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorstwa.
Natomiast z uwagi na to, że nie dysponuje Pan dowodem dokumentującym w jakiej części internet jest wykorzystywany na potrzeby Pana działalności gospodarczej, comiesięczne opłaty abonamentowe za korzystanie z internetu również nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodu Pana przedsiębiorstwa.
Mając zatem powyższe na względzie, tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska podatnika wyrażonego we wniosku.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Informuje się także, że nin. interpretacji udzielono w/g stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania nin. postanowienia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
W przypadku zmiany przepisów podatkowych mających zastosowanie w przedmiotowej sprawie nin. interpretacja stanie się nieaktualna.