Postanowienie - Interpretacja - USPDFD/415-35/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.12.2005, sygn. USPDFD/415-35/05, Urząd Skarbowy w Będzinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 216 §1, art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 04.10.2005 r. o udzielenie pismenej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych, w części dotyczącej obowiązku rejestracji działalności gospodarczej i prowadzenia ewidencji na potrzeby podatku dochodowego w związku z otrzymywaniem przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej premii pieniężnych, bonów i bonusów z tytułu zakupów artykułów konsumpcyjnych w sieciach handlowych - jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Jak stanowi art.14 a § 1 powyżej przytoczonej ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1 , następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny: Z przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego oraz uzupełnienia do wyżej wymienionego wniosku wynika, iż jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej dokonuje Pan zakupów artykułów spożywczych w hipermarkecie M-1,w sklepie- Real lub wielu innych placówkach handlowych. W okresie promocji, po przekroczeniu pułapu wartości zakupów 100,00 zł stawia się do Pana dyspozycji kupon uprawniający do dokonania zakupów bez pobrania zapłaty do wartości 5,00 zł, który ewentualnie obniża wartość dokonanych zakupów o taką wartość, jeśli zakupów dokona Pan za wartość wyższą. Stawiane do Pana dyspozycji bony pobiera Pan, ale zdarzają się sytuacje, że nie wykazuje Pan zainteresowania promocją i rezygnuje z ich poboru. Udzielone (niejednokrotnie wbrew Pana woli), premie nie powodują obniżenia ceny zakupionego towaru i nie zawsze można je przypisać do konkretnej transakcji zakupu.

Stanowisko pytającego: Uważa Pan, iż przedstawione powyżej czynności stawiają Pana w roli osoby świadczącej usługi, mają one bowiem charakter stały i regularny (ponieważ oczywistym jest, że zakupów art. konsumpcyjnych dokonuje się w sposób ciągły i zorganizowany), rodzący obowiązek rejestracji działalności gospodarczej pomimo tego, że za usługi , które Pan świadczy nie pobiera Pan wynagrodzenia. Zdaniem Pana koniecznym staje się prowadzenie ewidencji uzyskanych lub postawionych w stan dyspozycji (nie pobranych) premii, celem określenia wartości świadczonych usług na rzecz sprzedawcy dla potrzeb podatku dochodowego. W uzasadnieniu swojego stanowiska powołał się Pan na postanowienia w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 2005.04.06 Nr PP I 0090/1/42/05 wydane przez Dolnośląski Urząd Skarbowy oraz postanowienie z dnia 2005.04.05 Nr NPV-443-04/NO-2/05 wydane przez Urząd Skarbowy we Włodawie.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy z przytoczeniem przepisów prawa:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Będzinie uznaje stanowisko Strony za nieprawidłowe wskazując co następuje.

Zgodnie z art.5a pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 ,poz. 176 z późn. zm),?Ilekroć w ustawie jest mowa o: pozarolniczej działalności gospodarczej ? oznacza to działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art.10 ust.1 pkt 1,2 i 4-9.?

Pojęcie działalności gospodarczej definiuje również ustawa z 02 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004r. Nr 173 poz. 1807 z późn. zm.), w artykule 2.

Zgodnie w wyżej powołanym przepisem ?Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.?

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, iż muszą zostać jednocześnie spełnione wszystkie wyżej wymienione cechy danej czynności (zarówno podmiotowy jak i przedmiotowy zakres), aby konkretny podmiot mógł występować w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą.

W postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 2005.04.06 Nr PP I 0090/1/42/05 wydanym przez Dolnośląski Urząd Skarbowy oraz w postanowieniu z dnia 2005.04.05 Nr NPY-443-04/NO-2/05 wydanym przez Urząd Skarbowy we Włodawie, które Pan powołuje, stan faktyczny dotyczył sytuacji, w której podatnik VAT będący odbiorcą towaru otrzymuje od dostawcy po zrealizowaniu określonego pułapu obrotów i zapłacie należności w przewidzianym terminie premię pieniężną, której nie można przypisać do konkretnej faktury zakupu. W przedmiotowych postanowieniach organy podatkowe wskazały, iż w opisanych w nich stanach faktycznych ma miejsce świadczenie przez nabywcę usługi polegającej na zrealizowaniu w określonym, wynikającym z podpisanej przez strony umowy czasie określonej wartości obrotów netto, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Reasumując: W ocenie tutejszego organu podatkowego opisane przez Pana zachowanie polegające na przyjęciu premii, bonów lub bonusów otrzymywanych w związku z zakupami artykułów spożywczych w sklepach nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 wcześniej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Strona nie prowadząca działalności gospodarczej występuje jedynie w charakterze nabywającego towary od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Zatem Pan z tytułu otrzymywania premii, bonów lub bonusów przy zakupie towarów w sklepach nie wykonuje działalności gospodarczej i tym samym nie jest Pan zobowiązany do rejestracji działalności gospodarczej i prowadzenia ewidencji na potrzeby podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 14 a § 2 Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Urząd Skarbowy w Będzinie