Temat interpretacji
DECYZJA
Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając w trybie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8 poz. 60) - zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, nr PDF II/415-19/05 z dnia 23.05.2005 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ przedmiotowe postanowienie rażąco narusza prawo:
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 7 marca 2005 roku (uzupełnionym dnia 30.03.2005 r. własnym stanowiskiem) zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu z prośbą o udzielenie informacji, czy kwota uzyskana w wyniku zbycia akcji w celu ich umorzenia, jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych oraz jak należy postąpić w sytuacji wystąpienia obowiązku podatkowego w przedmiotowej sprawie.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w roku 2003 nabyła Pani nieodpłatnie akcje Pracowniczej Spółki Akcyjnej X. Zgodnie z umową zawartą z w/w Spółką oraz na podstawie uchwały nr 1 z dnia 31.07.2004r. i art. 362 § 1 pkt 5 Kodeksu Spółek Handlowych, w dniu 1.10.2004 roku nastąpiło zbycie części posiadanych przez Panią akcji na rzecz Spółki w celu ich umorzenia.
Pani zdaniem dochód osiągnięty w przedmiotowej sprawie jest wolny od podatku dochodowego.
W wydanym postanowieniu nr PDF II/415-19/05 z dnia 23.05.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu uznał, że przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie przewidują zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych z tytułu zbycia przedmiotowych akcj i w celu ich umorzenia. Zdaniem organu podatkowego, kwota osiągnięta przez Panią podlega opodatkowaniu w wysokości 19% uzyskanego dochodu, na podstawie art. 30b ust. 1 cytowanej wyżej ustawy. W uzasadnieniu postanowienia zawarta jest także informacja, iż po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest zobowiązany wykazać osiągnięty przychód w zeznaniu podatkowym PIT-38 i obliczyć należny podatek.
Na powyższe rozstrzygnięcie nie zostało złożone zażalenie, tym samym przedmiotowe postanowienie stało się ostateczne.
Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym zaprezentowanym we wniosku oraz postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu z dnia 23.05.2005 roku stwierdził, że postanowienie to rażąco narusza obowiązujące prawo.
Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.
Z kolei zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 2 tejże ustawy, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji).
Tak powstały dochód z kapitałów pieniężnych podlega opodatkowaniu zryczłtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 cytowanej powyżej ustawy, zgodnie z którym, od uzyskanych dochodów (przychodów) m. in. z, dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.
W przedmiotowej sprawie, stosownie do art. 41 ust. 4 ustawy podatkowej, na płatniku, spoczywa obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego. Pracownicza Spółka Akcyjna X jako płatnik zobowiązana jest naliczyć i pobrać 19% zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m. in. w art. 30a ust. 1 oraz zgodnie z treścią art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przekazać zryczałtowany podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek- na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika, przesyłając jednocześnie deklarację wg ustalonego wzoru, tj. PIT-8A.
Jednocześnie należy podkreślić, iż przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, podlegających opodatkowaniu w formie ryczałtu, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej, ani też nie wykazuje w rocznym zeznaniu podatkowym.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
Zwraca się uwagę na treść art. 14b § 5 pkt 2 zdanie drugie Ordynacji podatkowej tj. zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi, a gdy zmiana lub uchylenie postanowienia dotyczy podatków rozliczanych za rok podatkowy - począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.
Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.
Na decyzję przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.