Temat interpretacji
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że podatniczka wniosła do Sądu pozew o odszkodowanie w wysokości trzech średnich miesięcznych wynagrodzeń z powodu bezzasadnego wypowiedzenia warunków pracy i płacy przez Zakład Pracy. W dniu grudniu 2004 r. przed Sądem Rejonowym-Sądem Pracy strony postępowania zawarły ugodę, w wyniku której pracodawca wycofał oświadczenie wypowiadające podatniczce warunki pracy i płacy, a podatniczka wycofała swoje oświadczenie o odmowie zaproponowanych jej nowych warunków pracy i płacy; strony zgodnie oświadczyły, iż rozwiązują za porozumieniem stron łączącą je umowę o pracę. Ponadto strony uzgodniły, że pozwany zakład pracy wypłaci na rzecz powódki kwotę 10.000 zł tytułem odszkodowania. W celu wywiązania się z zawartej ugody, zakład pracy wypłacił podatniczce odszkodowanie, potrącając zaliczkę na podatek dochodowy. Zdaniem podatniczki, wypłacone odszkodowanie jest wolne od podatku dochodowego, stosownie do treści art.21 ust.1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.
Tutejszy organ podatkowy stwierdził brak przepisów odrębnych
ustaw lub przepisów wykonawczych - w szczególności przepisów z zakresu prawa pracy - z których "wynikałyby wprost" wysokość lub zasady ustalania odszkodowań uzgadnianych przez strony w razie rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron.
Poza sporem w rozpatrywanej sprawie pozostaje okoliczność, że wypłata świadczenia pieniężnego, od którego pobrany został przez płatnika podatek dochodowy nastąpiła w wyniku realizacji zobowiązania wynikającego nie z przepisów prawa lecz z zawartej ugody.
W związku z powyższym, w sprawie wniosku podatniczki, będzie miał zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku sądowego lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i odszkodowań dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Z treści przedstawionego odpisu protokółu Sądu Rejonowego wynika, że odszkodowanie nie zostało zasądzone przez Sąd, lecz uzgodnione przez strony o ustalonym terminie płatności a ponadto, jak już podnoszono wyżej, swoją genezę znajduje ono nie w obowiązujących przepisach prawnych a w zawartej przez strony ugodzie.
Z uwagi na wyżej przedstawione okoliczności, tutejszy organ podatkowy uznaje, że zastosowanie w danej sprawie znajduje przepis art. 21 ust 1 pkt 3b powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.