Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a§ 1 i§ 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U.z 2005r nr 8, poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.20005r uzupełnionego dnia 27.07.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: opodatkowania diet i innych należności wypłaconych za czas podróży służbowej prezesowi zarządu spółki z o.o. wykonującemu swoje obowiązki na podstawie powołania go przez Zgromadzenie Wspólników
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe
Uzasadnienie
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż prezes zarządu spółki z o.o. wykonujący swoje obowiązki na podstawie powołania uchwałą Zgromadzenia Wspólników, odbywa podróże służbowe. Spółka wypłaca za czas tych podróży diety i inne należności w wysokości przysługującej pracownikom (zwrot wydatków za noclegi, dojazdy)
Zdaniem Wnioskodawcy należności wypłacone prezesowi zarządu z tytułu podróży służbowej korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego fizycznych zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - do wysokości określonego limitu, pod warunkiem że zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu i nie zostały zaliczone przez niego do kosztów uzyskania przychodu .
Stosownie do treści art. 9 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r, nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52,52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W świetle przepisów . ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz.176 z późn.zm.) przychody otrzymywane przez osoby niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych uważa się za przychody z działalności wykonywanej osobiście , o której mowa w art.13 ust.1 pkt 7 ustawy.
Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust.1 pkt 16 lit.b wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby nie będącej pracownikiem
- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust.13.
Natomiast art. 21 ust.13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku stanowi, że przepis ust.1 pkt 16 lit.b) stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:
- w celu osiągnięcia przychodów lub
- w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
- przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
- przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.
Mając zatem na uwadze powyższy stan prawny i faktyczny, przychody uzyskane przez członka zarządu spółki z tytułu wypłaty diet i innych należności związanych z podróżą jeżeli nie zostały przez niego zaliczone do kosztów uzyskania przychodów - korzystają na podstawie wyżej powołanych przepisów ze zwolnienia od podatku dochodowego. Przy czym zwolnienie jest limitowane do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. nr 236, poz. 1990 z późn. zm.) oraz poza granicami kraju (Dz.U. nr 236, poz.1991, z późn.zm.).