POSTANOWIENIE - Interpretacja - DZ/415-0040/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.09.2005, sygn. DZ/415-0040/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005 roku Dz. U. Nr 8 poz.60) po rozpatrzeniu wniosku Podatniczki z dnia 22 czerwca 2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sposobu rozliczenia dochodów osiągniętych w 2004 roku z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie usług medycznych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 rok jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatniczka pismem z dnia 22 czerwca 2005 roku uzupełnionym w dniu 11 lipca 2005 roku wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o wydanie postanowienia w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług lekarskich od dnia 14 stycznia 1997 roku i uzyskane z tego źródła przychody w 2004 roku opodatkowała 19% liniowym podatkiem dochodowym.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Podatniczka w 2004 roku, na podstawie zawartej umowy, uzyskiwała przychody tylko ze świadczenia usług medycznych ? profilaktyczna opieka zdrowotna nad pracownikami, kursantami i wczasowiczami na rzecz Ośrodka Wypoczynkowo-Szkoleniowego.

Dodatkowo w 2004 roku Podatniczka zatrudniona była w charakterze starszego asystenta w Szpitalu i z tego tytułu osiągała przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst z 2005 roku Dz. U. Nr 8 poz.60) tj. ze stosunku pracy. Z w/w pracodawcą podatniczka w 2004 roku nie zawierała żadnych innych umów na wykonanie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej.

Z uwagi na powyższe Podatniczka zadała pytanie: czy przychody uzyskane z tytułu świadczenia usług medycznych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą być opodatkowane na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Podatniczki uzyskane w 2004 roku, w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej, przychody z tytułu świadczenia usług medycznych dla O.W.S. z uwagi na to, iż nie są zaliczane do przychodów, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku, mogą być opodatkowane w sposób określony w art. 30c tej ustawy.

Przepisy zawarte w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) rozróżniają źródła przychodów, sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł, a także obowiązki płatników i podatników w zakresie obliczania, poboru i przekazywania zaliczek na podatek dochodowy lub podatku zryczałtowanego.

W rozumieniu powyższej ustawy do odrębnych źródeł przychodów m.in. należą:

  • stosunek pracy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1;
  • pozarolnicza działalność gospodarcza, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14

Pod pojęciem pozarolniczej działalności gospodarczej, na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku, rozumie się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Sposób opodatkowania w/w przychodów reguluje przepis zawarty w art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku, zgodnie z którym dochód osiągnięty przez podatnika ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 opodatkowany jest na zasadach określonych w art. 27 tj. w/g skali podatkowej 19%, 30% i 40%, chyba że podatnik złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie zryczałtowanej formy opodatkowania.

Możliwość wyboru innej formy opodatkowania reguluje ust. 2 tego artykułu, zgodnie z którym podatnik może opodatkować dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c tj. w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku, pod warunkiem złożenia, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, pisemnego oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania do dnia 20 stycznia roku podatkowego bądź najpóźniej w dniu uzyskania pierwszego przychodu dla podatników podejmujących prowadzenia działalności gospodarczej.

Jednocześnie ustawodawca w ust. 3 tego artykułu wyłączył z możliwości wyboru powyższej formy opodatkowania tych podatników, którzy uzyskają z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  • wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
  • wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z uwagi na fakt, iż w 2004 roku Podatniczka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie uzyskiwała przychodów ze świadczenie usług medycznych na rzecz obecnego pracodawcy ? Szpitala oraz jednocześnie w tym samym roku podatkowym uzyskiwała w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przychody z tytułu sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, kursantami i wczasowiczami Ośrodka Wypoczynkowo-Szkoleniowego, miała możliwość wyboru sposobu opodatkowania dochodu uzyskanego z tego tytułu zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku tj. na zasadach określonych w art. 30c ? 19% podstawy opodatkowania.

Podsumowując:

  • uzyskane w 2004 roku przychody ze świadczenia usług medycznych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz Ośrodka Wypoczynkowo-Szkoleniowego, mogą być opodatkowane w sposób, o którym mowa w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku tj. w wysokości 19% podstawy opodatkowania.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku