Temat interpretacji
Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z póź. zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku w związku z zapytaniem Pana z dnia 06.09.2004r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.09.2004r.) udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego ustalenia przychodu ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz ze sprzedaży nieruchomości nabytej na własność. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż w dniu 12.11. 1996r. zakupił Pan jako osoba fizyczna prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz odrębną od gruntu własność budynków i budowli zabudowanej nieruchomości stanowiącej działkę, karta mapy , objętą księgą wieczystą Sądu Rejonowego. W budynku znajdującym się na terenie tej nieruchomości prowadzona była przez Pana działalność gospodarcza w postaci sklepu meblowego aż do momentu jej zakończenia ( data zakończenia działalności 30.09.1999r.). Po zakończeniu działalności gospodarczej przedmiotową nieruchomość wynajął Pan córce , która do dnia dzisiejszego prowadzi działalność tej samej branży. Oświadczył Pan również, że ani grunt ani budynki stanowiące opisaną nieruchomość nie stały się środkiem trwałym w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej i tym samym nie dokonywano z tego tytułu odpisów amortyzacyjnych. Zdaniem Pana przychód uzyskany ze sprzedaży powyższej nieruchomości jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych.
W odpowiedzi na Pana zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku wyjaśnia:źródłem przychodów zgodnie z art.10 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr.14, poz. 176 z późn. zmian.) jest:odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust.2:a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,d) innych rzeczy- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.Przepis art. 10 ust.2 pkt 3 ustawy stanowi iż: przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia:składników majątku, o których mowa w art.14 ust.2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust.3 , nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.W związku z powyższym sprzedaż nieruchomości lub ich części wykorzystywanej na potrzeby związane z działalnością gospodarczą dokonana przed upływem 6 lat od ich wycofania z działalności stanowi przychód z tytułu działalności gospodarczej ale tylko tych składników majątku o których mowa w art.14 ust.2 pkt 1.
Zgodnie więc z art.14 ust.2 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również:1) przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących :a) środkami trwałymi,b) składnikami majątku, o których mowa w art.22 d ust.1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art.22g, nie przekracza 1500 zł,c) wartościami niematerialnymi i prawnymiujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit.b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust.2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust.1 i art 19 stosuje się odpowiednio. W związku z powyższym przedstawione przez Pana stanowisko należy uznać za prawidłowe według stanu prawnego obowiązującego w 2004 roku. Podpis Zastępcy Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kluczborku